Čo je to Geo-Blocking a ako vlastne funguje?

Čo je to vlastne geo-blocking a je vôbec legálny? A prečo ho svetové firmy tak milujú a bojujú zaň? Dôvod je jednoduchý.

geoblocking
Zdroj: pngegg.com

S Geo-blockingom sa stretol zrejme každý z nás. Na takom YouTube alebo Netflixe sa často stane, že vám aplikácia vypíše hlásenie o tom, že daný obsah nie je dostupný vo vašej krajine. Geografické blokovanie, alebo geografické obmedzenie je skvelým nástrojom pre spoločnosti, no mnohým bráni v užívaní obľúbeného obsahu. Na tému upozornil web makeuseof.com.

Čo je vlastne Geo-blocking?

Z názvu je už pomerne jasné, o čo ide. Ide o filtrovanie obsahu podľa geografickej polohy používateľa. Takéto blokovanie funguje na všetkých webových stránkach, no najviac ho vidíme práve pri videách a streamovacích službách. Takéto spoločnosti vedia filtrovať obsah nielen pre celé krajiny, ale aj na mestá či konkrétne mestské časti či budovy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozdielne sú taktiež stupne filtrácie. Niektoré weby skryjú kompletne celý obsah, iné povolia iba obmedzené zobrazenie.

Ako také blokovanie funguje?

Keď sa chcete pripojiť na internet, potrebujete isté identifikačné číslo. Toto číslo je v tomto prípade IP adresa. Z tejto IP adresy sa dá vyčítať mnoho vecí, napríklad názov vášho internetového poskytovateľa, ale taktiež aj vaša približná poloha. A práve podľa IP adresy sa všetky webové služby rozhodujú, či vám poskytnú prístup k ich obsahu.

Napriek tomu, ako frustrujúco to môže znieť, geografické blokovanie je legálne. Využíva sa napríklad v súvislosti s streamovacími platformami, kde sú v každej krajine rôzne práva k obsahu, a preto je takáto filtrácia perfektným riešením.

Rôzne právne prostredie ale nie je jediným dôvodom geografického blokovanie. Filtrovanie je taktiež skvelé pri segmentácii trhu. Vidieť to môžeme napríklad pri výške cenníkom streamovacích služieb. Cena Netflixu je rozdielna u nás a napríklad v USA.

Treba však uviesť, že blokovanie obsahu môže byť potenciálne aj zneužité, aby vlády krajín obmedzili svojim obyvateľom prístup k informáciám. Rovnako niektoré krajiny blokujú aj rôzne služby. Napríklad Čína obmedzuje prístup k vybraným americkým službám, ako je napríklad sociálna sieť Facebook, či Instagram. Rovnako sú zablokované aj ďalšie služby, ako sú Google, YouTube a podobne.

Dá sa Geo-blocking obísť?

Internet je miestom neobmedzených možností a aj taký Geo-blocking sa dá obísť. Prvým a zrejme najznámejším krokom je použitie služieb VPN. Táto VPN nahradí vašu IP adresu adresou podľa vášho výberu. Vy sa tak virtuálne môžete nachádzať aj v Mexiku z pohodlia vašej obývačky.

vpn zadarmo rizika
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu)

Druhou možnosťou je využitie proxy serveru. Proxy servery fungujú ináč, než tie VPN a sú taktiež menej komplexné, no bohato postačujú na prekonanie geografickej bariéry. Podrobnejšie sme sa proxy serverom venovali v tomto článku.

Ďalšou možnosťou je použitie prehliadača Tor. Je to špecializovaný prehliadač, ktorý sa pripája k sieti pomocou anonymného smerovania. Tento prehliadač chráni informácie o používateľovi viacerými vrstvami šifrovania. Tento zložitý proces si ale môže vyžiadať daň v podobe spomalenia rýchlosti prehliadania.

Tor Browser
Tor Browser
Developer: The Tor Project
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre