Model cyklického vesmíru sa mal vyhnúť najväčšiemu problému fyziky, no narazil priamo naň

Čo existovalo ešte pred veľkým treskom? Na odpoveď si ešte nejakú dobu počkáme.

teória cyklického vesmíru mala vyriešiť najväčšiu otázku fyziky, no narazila na problém, ktorému sa chcela vyhnúť
Zdroj: NASA

Väčšina astronómov sa zhodne na tom, že vesmír začal veľkým treskom pred 13.8-miliardami rokov. Lenže odkiaľ sa obrovská kozmická „explózia“ zobrala? Čo bolo predtým? Čo presne odštartovalo vznik vesmíru, ako ho poznáme?

Teória veľkého tresku dokáže dostatočne vysvetliť všetko, čo môžu astronómovia vo vesmíre pozorovať, no napriek tomu má svoje muchy, vysvetľuje Space. Existujú preto aj alternatívy, teórie o cyklickom vesmíre bez jasného začiatku a konca. Jedným z nich je aj teória odrážajúceho vesmíru. V skratke, táto teória hovorí, že vesmír prechádza cyklami expanzie a kontrakcie, na konci ktorej je vždy veľký tresk, koniec starého a začiatok nového vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci táto teória ponúka vysvetlenie na aspoň jeden problém, stále trpí obrovským nedostatkom, ktorému sa pokúšala vyhnúť – aj cyklický vesmír potrebuje svoj začiatok.

„Vedci prišli s teóriou cyklického vesmíru, ktorý sa tiahne nekonečne do minulosti, no táto teória jednoducho nefunguje,“ vysvetľuje Will Kinney, vedec z University of Buffalo.

Teória veľkého tresku hovorí, že na úplnom počiatku bol vesmír singularitou, jedným jediným bodom bez rozmerov, kde nefungujú zákony fyziky. Obdobie singularity sa skončilo veľkým treskom, po ktorom začal vesmír expandovať. Následne sa ochladil a vznikli prvé prvky, neskôr hviezdy, planéty a galaxie.

Vedci dokážu povedať, čo sa udialo v prvých zlomkoch sekundy po veľkom tresku, no samotná singularita je niečo, na čo naše zákony fyziky nestačia. Vedci sa ani nepokúšajú odhadnúť, čo existovalo pred veľkým treskom a čo veľký tresk odštartovalo. Model odrážajúceho sa vesmíru mal tento problém riešiť. Podľa teórie je vesmír večný a pravidelne prechádza obdobiami expanzie, kontrakcie, veľkého tresku a opäť expanzie. Vesmír by teda začal z trosiek toho predchádzajúceho, no iná skupina vedcov poukázala na to, že takto to nefunguje.

Všetko musí mať začiatok

Problémom je entropia alebo miera neusporiadanosti v určitom systéme. Podľa zákonov termodynamiky nemôže nikdy klesať a postupom času narastá. Keďže vesmír je uzavretý systém sám o sebe, entropia v ňom by mala narastať neustále. To znamená, že každý nový vesmír by mal byť o niečo iný ako ten predchádzajúci. Vesmír teda nie je cyklický v pravom zmysle slova.

Vedci sa snažili problém entropie vyriešiť rôznymi spôsobmi, no to ich opäť zaviedlo k tomu, že aj cyklický vesmír musí mať svoj začiatok.

„Predstava toho, že pred veľkým treskom existovalo niečo, čo nemalo čas, ani priestor, ani nič iné nás trápi. Snažíme sa prísť na to, čo mohlo pred veľkým treskom existovať,“ vysvetľujú autori štúdie.

Všetko musí mať svoj začiatok až do bodu, kedy vedci nebudú schopní nájsť odpoveď na otázku Čo bolo predtým? Veľký tresk je téma, ktorá vyvoláva vášnivé debaty v kruhoch kozmológov, no ešte to bude nejaký ten piatok, kým sa im podarí zistiť, ako sa to všetko začalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre