Chodidlá najväčších tvorov, aké kráčali po Zemi: Tento mechanizmus pomohol sauropodom uniesť ich váhu

Vedci v novom výskume vytvorili modely chodidiel sauropodov a našli niekoľko zaujímavostí.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Dinosaury boli gigantické stvorenia a vedcom z University of Queensland sa podarilo v spolupráci s univerzitou Monash rozlúštiť, ako dokázali dinosaury niesť svoju obrovskú hmotnosť, píše portál univerzity.

Vo svojom výskume vytvorili model kostí dinosaurích nôh. Zaujímavosťou bol hlavne nález mäkkej výplne na päte, ktorá pomáhala dinosaurom absorbovať tlak a stres vznikajúci počas chôdze.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

„Je až neuveriteľné predstaviť si, ako dokázali suchozemské dinosaury podporovať svoju váhu,“ vysvetľuje vedúci výskumu, doktor Andréas Jannel.

Jannel vysvetľuje, že v populárnej kultúre sa niektoré dinosaury, napríklad brontosaurus, vyobrazujú so „sloními nohami“, no tento obraz nie je úplne správny. Sauropody – typ bylinožravých dinosaurov mal odlišnú stavbu predných a zadných nôh, zatiaľ čo dnešné slony majú stavbu nôh rovnakú.

Najväčšie živočíchy planéty

Sauropody boli obrovské živočíchy, ktoré sa vyznačovali predĺženým krkom, malou lebkou a dlhým chvostom. Predpokladá sa, že žili od konca triasu až do konca druhohôr. Ich prvý výskyt však nie je úplne jasný, pretože vedci nevedia, ktoré živočíchy možno považovať za primitívne sauropody. Vďaka svojmu dlhému krku dokázali sauropody konzumovať širokú škálu rastlinstva. Predpokladá sa že potravu nežuvali, ale celé sústo prehltli. Rastliny sa rozomleli až v žalúdku kameňmi, ktoré tieto živočíchy hltali. Niektoré zdroje uvádzajú, že sauropody neboli chránené pred dravcami, no to nie je úplne pravda. Niektoré mali ostne alebo pancier, iné sa bránili chvostom, ktorým mohli útočníkovi zasadiť nepríjemnú ranu.

V prípade sauropodov však predné končatiny viac „stĺpové“ zatiaľ čo zadné nohy mali pomerne veľkú a mäkkú výplň. Slony pochádzajú z druhu chobotnáčov, ktorý sa po prvýkrát objavil pred 60-miliónmi rokov. Spočiatku išlo o pomerne malé a nevýrazné bylinožravce. Sauropody pochádzajú z druhu, ktorý sa po prvýkrát objavil pred 230-miliónmi rokov a je príbuzný s modernými vtákmi. Sauropody boli malé a obratné bylinožravce, ktoré spočiatku chodili na dvoch nohách, po štyroch o čosi neskôr.

Prechod na chôdzu po štyroch im zároveň umožnil vyvinúť sa do najväčších tvorov, aké kedy po povrchu našej planéty kráčali. Ako sauropody rástli, v určitom momente si vyvinuli mäkkú výplň, ktorá im pomáhala uniesť ich ohromnú hmotnosť.

čo umožnilo sauropodom podporovať svoju obrovskú hmotnosť?
Zdroj: University of Queensland (Andreas Jannel). Diagram s hnedým sauropodom, ktorý ukazuje, ako mäkké tkanivo umožnilo veľkým dinosaurom chodiť po zemi. Počítačové modelovanie ukázalo, že chodidlá sauropodov mali podložku z mäkkého tkaniva

Výskum vedcov len začal a tím plánuje vytvoriť ďalšie 3D modely nôh sauropodov. Veria, že na nich čakajú ďalšie fascinujúce objavy. Neskôr sa pustia aj do modelovania celej končatiny a ak budú ich snahy úspešné, pokúsia sa vytvoriť model svalov a iného tkaniva. Hoci sú sauropody v hľadáčiku vedeckého tímu, neskôr by sa mohli zamerať aj na iné prehistorické zvieratá. Ich štúdia by mohla pomôcť zodpovedať mimoriadne dôležité otázky biomechaniky vyhynutých živočíchov. Vedci chcú pochopiť ako tieto tvory žili a ako ovplyvnila adaptácia na prostredie ich spôsob pohybu a životný štýl.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre