ANDROIDSpravodajstvo

Android 12 nájdeme len v 13,5% zariadeniach, ukazujú čísla. Ako sa darí ostatným verziám Androidu?

Google aktualizoval dáta v službe Android Studio.

Dostať sa v súčasnosti k bližším dátam ohľadne rozšírenia jednotlivých distribúcií Androidu, je pomerne náročné. Dôvodom je, že Google tieto údaje prestal dávnejšie aktívne zdieľať. Preto sa najčastejšie uchyľujeme k rôznym nástrojom tretích strán, ktoré sú schopné sprostredkovať približné informácie týkajúce sa trhových podielov jednotlivých verzií OS.

Z času na čas, ale i Google zdieľa tieto dáta, hoci nie sú určené pre verejnosť, ale pre vývojárov aplikácií. Naposledy tak spravil ešte v máji tohto roka. To sa ale najnovšie mení, upozorňuje portál xatakandroid.com.

Spoločnosť Google v týchto dňoch aktualizovala Android Studio, čo je nástroj určený pre vývojárov aplikácií. Dáta nižšie pochádzajú z 4. augusta a ide o kumulatívne údaje jednotlivých verzií Androidu pre vývojárov.

Android distribucie k augustu 2022Android distribucie k augustu 2022
via xatakandroid.com

Je pochopiteľné, že dáta vyššie nie sú pre bežného človeka zrozumiteľné bez predchádzajúcej konverzie.

Android 12 pokrýva len 13% trhu s Android smartfónmi

Potom, ako čísla vyššie prevediete do zrozumiteľnej podoby, tak zistíte, že Android 12 v súčasnosti nájdete v 13,5% zariadeniach s Androidom. Je tak 4. najrozšírenejšou verziou OS. Dominuje Android 11 s 27% trhovým podielom. Potom nasleduje Android 10 s 22,3%. Prvú päťku uzatvára Android Oreo s 10,9%.

Nižšie si môžete pozrieť trhové podiely i ďalších verzií OS.

  • Android 11 – 27 %
  • Android 10 – 22,3 %
  • Android Pie – 14,5 %
  • Android 12 – 13,5 %
  • Android Oreo – 10,9 %
  • Android Nougat – 4,5 %
  • Android Marshmallow – 3,5 %
  • Android Lollipop – 2,6 %
  • Android KitKat – 0,9 %
  • Android Jelly Bean – 0,2 %

V porovnaní s májom tohto roku najviac stratil Android 10, ktorý v tom čase bol prítomný v takmer 24% zariadeniach. Android 11 stratil medzičasom 5%. Je ale pravdepodobné, že tieto verzie OS stratili svoj trhový podiel najmä na úkor novších verzií systému.

Hoci ubehol viac ako rok od uvoľnenia Androidu 12, stále ho nájdeme v pomerne malom množstve zariadení. Dobrou správou ale je, že Android 10 a novšiu verziu OS má v telefóne 62,8%. Táto verzia OS totiž priniesla pokrok v tom, že bezpečnostné aktualizácie a rôzne opravy systému Google začal distribuovať priamo do telefónu cez službu Google Play rovnakým spôsobom, ako sa aktualizujú všetky ostatné aplikácie v telefóne.

Akú verziu Androidu máte vo svojom zariadení nainštalovanú vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close