ANDROIDSpravodajstvo

Google odkrýva podrobnosti o distribúcii jednotlivých verzií Androidu. Má to ale jeden háčik

Google aktualizoval štatistiky v službe Android Studio, ktoré odkrývajú mieru distribúcie jednotlivých verzií Androidu naprieč trhom.

Google len nedávno sprístupnil BETA verziu Androidu 13, ktorá priniesla viacero noviniek. Očakáva sa, že komerčne dostupná verzia pre výrobcov smartfónov bude distribuovaná niekedy v poslednom kvartáli tohto roka. Následne bude v rukách výrobcov telefónov, aby začali s uvoľňovaním aktualizácie pre svoje zariadenia.

Hoci sa mnohí z nás tešia z príchodu novej verzie operačného systému, tak väčšina z nás stále čaká na Android 12. Portál 9to5google.com najnovšie upozorňuje na to, že Google aktualizoval pre vývojárov aplikácií tabuľku s mierou adaptácie jednotlivých verzií OS. Zaujímavosťou ale je, že aktualizované dáta neodkrývajú mieru distribúcie Androidu 12. Prečo tomu tak je, nevieme.

Takto vyzerá distribúcia Androidu

Dáta, na ktoré poukazuje portál, pochádzajú z aplikácie Android Studio, ktorú dobre poznajú najmä vývojári mobilných aplikácií. Ako môžete na grafe nižšie vidieť, tak vôbec najrozšírenejšou verziou OS je Android 11, ktorý nájdeme v 28,3% zariadeniach. Druhou najrozšírenejšou verziou je Android 10, ktorý pokrýva podľa publikovaných informácií 23,9% trhu. Prvú trojicu uzatvára Android 9 s 16,2% trhovým podielom.

distribucia verzii androidu
Zdroj: Android Studio via 9to5google

Aktuálne presne nevieme, prečo Google do štatistík nezarhnul aj Android 12. Po pravde, je to prekvapivé vzhľadom na to, že Samsung, ale aj Xiaomi, čo sú aktuálne dvaja najväčší výrobcovia Android smartfónov, Android 12 medzičasom uvoľnili už pre pomerne veľa zariadení vrátane cenovo dostupnejších telefónov. Pre vývojárov ide pritom o dôležitú informáciu a to z dôvodu, že pomocou grafu môžu vedieť, aké percento potenciálnych zákazníkov môžu stratiť, ak nebudú podporovať jednotlivé verzie systému. Záverom je potrebné upozorniť, že dáta vyššie boli aktualizované k 9. máju.

Akú verziu Androidu máte vo svojom smartfóne vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close