Poznáte zásady bezpečného prehliadania na internete? Tieto kroky by ste mali dodržiavať aj vy!

Pozrite sa na zásady bezpečného prehliadania na internete, aby ste ochránili svoje súkromie dostatočne. Niektoré kroky zaberú len pár minút.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Určite ste niekedy premýšľali nad tým, aké všetky nástrahy a nebezpečenstvá na nás môžu striehnuť na internete. V skutočnosti je internet plný rôznych nie príliš bezpečných aktivít, no ak sa na ňom vieme pohybovať bezpečne my, žiadne môžeme sa nástrahám hravo vyhnúť. Internet je totiž taký bezpečný, aký si ho sami spravíme a ak sa nechránime, samozrejme, že sa môžeme stretnúť s problémami. Práve preto pre vás teraz prinášame zásady bezpečného prehliadania na internete, pričom ich pre nás zostavil portál pandasecurity.com. Vsadíme sa, že niektoré z nich určite poznáte aj vy a aj ich aktívne využívate. A teraz sa na ne pozrieme spoločne.

Základom je aktualizovať

Či už sa rozprávame o našom zariadení, ako je počítač alebo smartfón, tak aj internetový prehliadač potrebujeme pravidelne aktualizovať. Aj prehliadače sa totiž bránia proti útokom a snažia sa nám zabezpečiť čo najbezpečnejší zážitok z prehliadania. Mnohí z nás rovnako používajú v prehliadačoch aj rôzne pluginy. Tieto rozšírenia ponúka napríklad i prehliadač Google Chrome a ak chceme mať zabezpečené bezproblémové surfovanie na internete, nemali by sme zabúdať ani na ich aktualizácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Historia prehliadania a vyhladavania na internete ako ju odstranit
Zdroj: Vosveteit.sk, esquilo.io

Medzi skvelé rozšírenia prehliadača patria napríklad služby pre blokovanie reklám. Ad-block dnes využíva veľké množstvo používateľov a robia dobre. Vďaka nim totiž vieme zablokovať rôzne škodlivé reklamy pri prehliadaní, pričom keby sme na ne klikli, vieme si do zariadenia priniesť aj nežiadaný obsah napríklad v podobe malvéru a to nespomíname ani otravné vyskakovacie reklamy, ktoré nás nebudú zasahovať. Aby sme teda dodržali zásady bezpečného prehliadania, aj ad-block dokáže byť skvelým pomocníkom.

Zásady bezpečného prehliadania dodržíme aj správnym prehliadačom

Viaceré prehliadače nám dnes umožňujú vytvoriť si účet, vďaka ktorému dokážeme zosynchronizovať naše výsledky prehliadania. Ak teda využívate pre prehliadanie viacero zariadení ako smartfón a počítač, môžete sa pohybovať v rovnakých okruhoch prehliadania a nemusíte sa stretávať s nebezpečnými výsledkami. Rovnako si môžete synchronizovať napríklad aj záložky a ušetríte tak množstvo času. Na takomto princípe funguje napríklad prehliadač Chrome, ktorý je nielen bezpečný pre prehliadanie, ale aj praktický pre synchronizáciu. Ak teda už raz narazíme na dobrý zdroj, nemusíme ho opäť vyhľadávať medzi potenciálnymi nespoľahlivými výsledkami. Niektoré prehliadače navyše ponúkajú aj funkciu, vďaka ktorej stránky nebudú zhromažďovať naše dáta prehliadania. Ak túto funkciu váš prehliadač má, mali by ste si ju okamžite aktivovať.

Pri nastaveniach prehliadača ešte chvíľu ostaneme, pretože by sme sa mali zamerať aj na cookies súbory a cache pamäť prehliadača. Tie by sme mali pravidelne odstraňovať, čo sa dnes dá spraviť jednoducho a pomerne rýchlo. Tiež by sme pri vyhľadávaní nemali zabúdať na funkcie režimu inkognito, ktorý síce nezabezpečí úplnú anonymitu, no predsa len nejakú tú bezpečnosť prehliadania áno. Prehliadač totiž neukladá do pamäte aktivitu z prehliadania internetu.

Nezabudnite ani na dodatočné funkcie a služby

Okrem ad-blocku by sme sa možno mohli zamerať aj na VPN službu, prípadne proxy servery. Tie dokážu skryť našu IP adresu a v určitých prípadoch aj zašifrovať dáta. Vďaka týmto službám sa ani stránky, zdroje reklám a dokonca ani poskytovatelia internetu nedokážu dostať k našej stope prehliadania. Zabúdať by sme nemali ani na dobrý antivírus, ktorý nás samozrejme ochráni v prípade, že by naša ochrana zlyhala a my sme predsa len do zariadenia nejaký ten vírus získali.

Nebezpečný vírus BRATA získava nové funkcie
Zdroj: Pixbay.com, pngegg, Vosveteit

Skvelým pomocníkom vedia byť aj správcovia hesiel, resp. služby pre pamätanie si hesiel. Nikto z nás predsa nechce mať ako heslo „123456“, teda aspoň by sme to nemali chcieť. A práve z tohto dôvodu by sme mali siahnuť po nejakom správcovi, ktorý si bude naše komplikovanejšie heslá pamätať a automaticky nás do služieb prihlási. Nemusíme sa však báť, heslá sú zašifrované a útočníci k nim prístup mať nebudú. V konečnom dôsledku si tak nemusíme pamätať množstvo hesiel, ale stačí nám pamätať si jedno – to od nášho správcu hesiel.

Ktoré zásady bezpečného prehliadania dodržiavate vy? A poznáte aj nejaké iné? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre