BezpečnosťSpravodajstvo

Bude niekedy Messenger od Facebooku bezpečný? Vyzerá to tak, že sa k tomu blížime!

Aplikáciu Messenger čakajú zmeny. Zamerané sú najmä na zlepšenie šifrovania, čo vyústi k lepšej bezpečnosti a súkromiu používateľa.

Ľudia chcú dôverovať chatovacím aplikáciám, ktoré využívajú. Aj preto sa Meta okrem rôznych nových funkcionalít zameriava na zlepšenie súkromia a bezpečnosti jej používateľov. Už teraz môžu používatelia využívať end-to-end šifrovanie v režime tajná konverzácia. A práve na end-to-end šifrovaní chce Meta zapracovať čo najviac, aby poskytla používateľom čo najväčšiu mieru bezpečia. Na informáciu upozornil web fb.com.

Zabezpečené úložisko

V prípade, že využívate end-to-end šifrovanie, tak sú prístupové kódy k tomuto chatu uložené vo vašom zariadení. Zariadenie sa ale môže poškodiť alebo stratiť a vy tak prídete o danú konverzáciu. Práve na takéto momenty testuje Meta nové bezpečné úložisko, ktoré je určené na zálohovanie týchto správ. V prípade straty či poškodenia zariadenia viete danú konverzáciu obnoviť na inom podporovanom zariadení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na zabezpečenie tejto zálohy si viete vytvoriť vlastný PIN kód, prípadne si viete nechať vygenerovať kód. Obnovenie si môžete nastaviť aj prostredníctvom služieb tretích strán, ako napríklad iCloud, no samotný kľúč uložený na tomto úložisku už nebude zabezpečený end-to-end šifrovaním Messengeru.

messenger pin
Zdroj: fb.com

Zlepšenie funkcionalít pre šifrované správy

Meta má za cieľ to, aby režim zašifrovaných správ ponúkal rovnaké funkcie, na aké sme zvyknutí v klasickej verzii Messengera. Ide najmä o zosynchronizovanie obsahu typu odstránené správy medzi zariadeniami. Testované sú aj funkcie ako zrušenie odoslania správy či možnosť odpovedať na Facebook príbehy. Šifrovanie by malo byť dostupné aj pre hovory.

Zrýchlené bude aj overenie bezpečnostného kódu na počítači v prípade využívania webovej aplikácie Messengera. V prehliadačoch Chrome, FireFox a Edge bude k dispozícii rozšírenie, ktoré je open-source a ponúka automatické overenie pravosti kódu.

Koniec režimu miznúcich správ

Doteraz boli v aplikácii Messenger dve funkcie, ktoré umožňovali vymazanie správy v end-to-end šifrovaní. Išlo o režim miznúcich správmiznúce správy. Prvý zmienený ste vedeli zapnúť v normálnom chate potiahnutím zdola, miznúce správy si viete zapnúť individuálne v tajnej konverzácii. A práve režimu miznúcich správ odzvonilo. Mete sa zrejme zdalo, že ide o nadbytočnú funkciu. Miznúce správy ale ostávajú a viete ich využívať naďalej.

Meta nezabúda ani na svoju druhú populárnu aplikáciu Instagram. Aj na nej postupne testuje end-to-end šifrovanie správ, ktoré pomaly sprístupňuje viacerým regiónom. Podobne, ako v prípade Messengera budú pribúdať funkcionality, ktoré budú podporovať tento druh šifrovania. Všetko to smeruje ku globálnemu zavedeniu predvoleného end-to-end šifrovania a hovory v roku 2023.

A aký máte vzťah k týmto chatovacím aplikáciám vy? Máte ich radi alebo preferujete iné alternatívy? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close