RECENZIA Surfshark VPN: Takto môžete surfovať po internete anonymne!

Surfshark VPN patrí medzi rýchlo rozmáhajúce sa VPN služby.

Surfshark recenzia (2)
Zdroj: Surfshark, Vosveteit.sk

VPN služby medzi používateľmi internetu naberajú v poslednom období popularite. Dôvodom je, že nám ponúkajú spôsob, ako môžeme skryť svoju aktivitu a identitu na internete. Nie v tak dávnej minulosti sa nám pod ruky dostala služba Nord VPN, a najnovšie sme vyskúšali službu Surfshark.

Začnime ale od základov. Čo je to VPN? Ide o službu, ktorá je schopná smerovať vašu komunikáciu cez servery tretích strán, čím dochádza k maskovaniu vašej IP adresy a toho, čo robíte. Vďaka tejto funkcii viete nielen surfovať na internete anonymne, ale aj pristupovať k službám, ktoré nie sú u nás dostupné. Môže ísť o rôzne blokované stránky, streamovacie platformy, televízie a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete nainštalovať Surfshark VPN

Surfshark môžete využívať ako na smartfóne, tak aj v počítači. Kompatibilnou je s operačnými systémami macOS, Windows, Linux, iOS a Android. Zaujímavosťou je, že Surfshark môžete stiahnuť aj ako rozšírenie do svojho prehliadača Chrome, Firefox, či Edge. Napríklad potom, ako si stiahnete Surfshark ako rozšírenie, tak službu budete môcť ovládať pomocou pár kliknutí priamo z rozhrania prehliadača. Ako môžete vidieť nižšie, tak rozhranie rozšírenia je veľmi intuitívne. Do očí vám hneď udrie možnosť pripojenia sa a to k najbližšiemu serveru v susednej krajine, či k najrýchlejšiemu serveru. Rovnako môžete pomocou pár kliknutí zmeniť lokáciu serveru.

Surfshark VPN_recenzia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Takmer identicky vyzerá aj aplikácia Surfshark pre počítač. Nižšie sa môžete pozrieť na rozhranie mobilnej aplikácie, ktoré je rovnako intuitívne a jednoduché na použitie. Aplikácia vás pri prvom zapnutí vyzve, aby ste vypli optimalizáciu batérie. Je to z dôvodu, aby sa zapínala pri každom spustení zariadenia a kontinuálne bežala na pozadí telefónu. Rovnako vám odporúčam prostredníctvom nastavení zapnúť si automatické pripojenie k VPN, aby ste nemali neskôr starosti s výberom servera, cez ktorý budete surfovať po internete.

Ako funguje Surfshark?

Potom, ako si zapnete VPN, tak podľa krajiny, ku ktorej sa pripojíte, sa vám zmení IP adresa. Ako môžete vidieť nižšie, tak ja som si zvolil Rakúsko. Moja IP adresa sa následne v priebehu pár sekúnd zmenila.

Surfshark VPN_ip adresa
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, pripojiť sa k internetu môžete aj prostredníctvom inej krajiny. Služba disponuje viac ako 3200 servermi, ktoré sú rozmiestnené naprieč 63 krajinami sveta. Máte si teda z čoho vyberať.

Surfshark VPN

Jedna z častých výčitiek VPN služieb je, že pri ich používaní je odozva internetu vyššou a zároveň, že dochádza k spomaleniu rýchlosti. Surfshark hovorí, že tieto obavy pri používaní ich riešenia, nie sú na mieste. Je tomu tak? Samozrejme, latencia rastie spolu s pribúdajúcimi kilometrami, ako ďaleko sa od vás nachádza server, ku ktorému ste pripojený. Nie je to však žiadna katastrofa. Ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie, tak po pripojení s k rakúskemu serveru, odozva bola pod 30 milisekúnd. Rovnako musím prízvukovať, že nedošlo ani k citeľnému obmedzeniu rýchlosti v porovnaní s bežným surfovaním po internete bez VPN. Komfortne a bez väčších obmedzení sa mi surfovalo naprieč všetkými krajinami Európskej únie.

Surfshark VPN_recenzia_rychlost servera a odozva
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ale ako som sa pripojil napríklad ku kanadskému serveru, rozdiel v odozve som pocítil. Ako môžete vidieť nižšie, tak ping vzrástol na 130 milisekúnd. Niekedy vyskočil aj vyššie. Čo sa týka ale rýchlosti sťahovania a odosielania dát, tak pripojenie bolo rovnako rýchle a stabilné.

Surfshark VPN_recenzia_rychlost servera a odozva_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Výraznejší rozdiel v rýchlosti internetu a pingu pocítite potom, ako sa pripojíte ku serveru v krajine, kde internet nie je vo všeobecnosti tak rozvinutý ako u nás. Nižšie môžete vidieť rýchlosť a odozvu z ekvádorského serveru.

Surfshark VPN_recenzia_rychlost servera a odozva_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Vo všeobecnosti ale môžem povedať, že počas testovania služby, ak som používal servery v našom regióne, tak som dosahoval štandardnú rýchlosť ako pri surfovaní bez VPN. Rovnako to bolo aj v prípade latencie. Rozdiely v komfortne surfovania som pocítil najmä v situácii, keď som sa pripájal k internetu cez vzdialené krajiny, ktoré nemajú tak kvalitné internetové pripojenie, ako je to naprieč západnými krajinami.

Ako sa môžete pripojiť k inému serveru?

Ideálne je, ak používate automatické pripojenie k najrýchlejšiemu serveru vo vašom okolí. Samozrejme, niekedy nastanú situácie, že chcete využiť iný server. V mojom prípade som to využil napríklad v situácii, kedy som si objednal predplatné za hudobnú aplikáciu z inej krajiny, kde je služba lacnejšou. Pripojenie sa k druhému serveru je pomerne jednoduché. V spodnej časti obrazovky kliknite na možnosť Location a následne si vyberte krajinu, cez ktorú chcete komunikovať so svetom.

Služba tiež disponuje funkciou reťazenia VPN. Nájdete ju na kartie „Multihop“ a umožňuje surfovať na internete prostredníctvom dvoch serverov z rôznych krajín.

dvojita ochrana VPN cez dva servery_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto prípade ale rátajte nielen s vyššou odozvou, ale aj s pomalšou rýchlosti internetu. Ako môžete vidieť nižšie, tak odozva vzrástla na 100 až 200 milisekúnd (v závislosti od testu) a rýchlosť internetu sa prepadla približne pod 80 Mbps. Pripojený som bol cez servery v Amerike a Holandsku. O niečo lepšie výsledky som dosahoval v prípade pripojenia sa cez len európske servery.

dvojita ochrana VPN cez dva servery
Zdroj: Vosveteit.sk

V súvislosti so zmenou IP adresy je potrebné spomenúť aj protokoly, ktoré služba využíva. Dostanete sa k ním prostredníctvom nastavení aplikácie. Na výber máte WireGuard, IKEv2, OpenVPN/UDP a OpenVPN / TCP. Odporúčam vám používať WireGuard. Dôvodom je, že ide aktuálne o jeden z vôbec najlepšie hodnotených protokolov. Čo musím ale povedať je, že v prípade keď som prepol na iný protokol, tak došlo k poklesu rýchlosti sťahovania. Mimochodom, tok dát je šifrovaný pomocou šifrovacieho štandardu AES-256.

Surfshark recenzia_na vyber rozne protokoly
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšie funkcie aplikácie

Prejdime teraz k ďalším funkciám, ktoré Surfshark ponúka. Tých je pomerne veľa. V rámci rozhrania aplikácie nájdete napríklad aj antivírusový program. K nemu sa dostanete prostredníctvom ikony One v spodnej časti obrazovky. Dostupný je ako v mobilnej, tak aj v počítačovej verzii aplikácie. Rovnako zaujímavou funkciou je aj Surfshark Alert, ktorá monitoruje váš e-mail, údaje z bankovej karty a podobne, či sa nestali súčasťou nejakého úniku dát. Hneď, ako sa vaše údaje dostanú na verejnosť a táto informácia je známou, tak vás na to aplikácia upozorní.

Surfshark recenzia_mobilna aplikacia_4
Zdroj: Vosveteit.sk

Jednou z ďalších zaujímavých funkcií Surfshark je, že ak máte službu nainštalovanú ako rozšírenie v prehliadači, tak vás aktívne informuje pri navštívení stránky o tom, či bola webová stránka v minulosti hacknutou. Ak bola, tak vo vrchnej časti obrazovky uvidíte červenú lištu, ktorú ak otvoríte, tak vám zobrazí aký typ dát unikol zo serverov spoločnosti a kedy. Ide o celkom zaujímavú funkciu, ktorá vás môže dať do pozoru, keď vkladáte citlivé údaje do nejakej služby, aby ste boli obozretný.

Surfshark recenzia_informacia o hacknuti sluzby
Zdroj: Vosveteit.sk

Služba ale ponúka oveľa viac dodatočných nástrojov. Ide napríklad o Spoofing GPS, blokovanie URL a reklám, širokú podporu P2P, automatickú zmenu IP adresy bez toho, aby vás odpojilo od internetu, či režim „neviditeľný“, ktorý váš mobil alebo počítač skryje pre ostatné zariadenia pripojené k rovnakej sieti.

dalsie nastavenia Surfshark
Zdroj: Vosveteit.sk

Záver

Surfshark VPN je pomerne vydarená VPN služba. Prekvapila ma rýchlosťou, ale aj stabilitou pripojenia. Pochváliť musím aj bohaté dodatočné funkcie, ktoré môžu byť pre mnohých jedným z lákadiel. Samozrejme, služba je spoplatnenou. Pri ochrane dát a súkromia, odporúčam ale nešetriť a nehľadať bezplatné riešenia, ktoré častokrát limitujú rýchlosť, či objem prenesených dát. A v tom hrošom prípade, vaše dáta ďalej predávajú. Aktuálne si viete službu zadovážiť už od približne 2€/mesiac pri kúpe služby na 26 mesiacov dopredu, čo určite stojí za zváženie. Ak vás VPN služba od Surfshark zaujala, tak nižšie nájdete na ňu odkaz.

Surfshark VPN

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre