SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zvláštny asteroid Bennu má svoje vlastné „brnenie“: Čo ho chráni pred nárazmi asteroidov?

Analýza povrchu sondou OSIRIS-REx ukázala jednu zvláštnu vlastnosť tohto na pohľad krehkého asteroidu.

Povrch asteroidu Bennu je špecifický tým, že je pokrytý menšími, ale aj väčšími kameňmi. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že asteroid je veľmi krehký a drží pokope len tak-tak, no najnovšie pozorovanie sondy OSIRIS-REx ukázalo pravý opak.

Štúdia, ktorá sa objavila vo vedeckej publikácii Nature Geoscience popisuje, ako tento kozmický objekt reaguje na energetické nárazy. Autori štúdie tvrdia, že jeho komplexný povrch slúži ako ochrana proti nárazom menších meteoroidov, píše portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bennu je špecifický druh asteroidu, ktorý vznikol rozpadom oveľa väčšieho kozmického objektu. Jeho úlomky sa postupne pod vplyvom slabej gravitácie spojili dokopy a tak vznikol asteroid Bennu. Vedci vo svojej novej práci využili detailné snímky asteroidu a jeho kráterov na to, aby zistili, ako sa tento objekt správa, ak doňho narazí iný asteroid.

„Meranie hĺbky kráterov a ich počet je mimoriadne zaujímavá úloha. V prípade asteroidu Bennu sme zistili niečo, čo jedinečným spôsobom ovplyvňuje všetky malé a pevné telesá. Zároveň sme získali viac informácií o vesmírnych kolíziách,“ vyjadril sa David Trang z University of Hawaii.

Vedci dokážu odhadnúť vek kozmického telesa podľa množstva kráterov, ktoré sa na ňom nachádzajú. Krátery sa postupne hromadia a tak je teleso, ktoré ich má viac, staršie, ako kozmický objekt s hladkým povrchom. Rozmer kráteru zároveň odpovedá veľkosti objektu, ktorý do telesa narazil. Objekty vo vesmíre majú viac menších kráterov ako tých väčších, pretože menšie nárazy sa dejú oveľa častejšie.

Netradičné brnenie

V prípade asteroidu Bennu nasledujú väčšie krátery určitý vzorec. Počet jednotlivých kráterov sa znižuje čím sú krátery väčšie, no v prípade kráterov s priemerom dvoch metrov to funguje opačne. Na základe tohto zvláštneho vzorca vedci usudzujú, že členitý terén asteroidu Bennu slúži ako brnenie, ktoré bráni menším objektom vytvoriť na jeho povrchu kráter. Namiesto toho narazia do skál, ktoré sa pod silou nárazu roztrieštia. Objekty, ktoré brnenie prerazia zároveň nevytvoria až taký veľký kráter, ako keby bol povrch asteroidu hladší.

Vďaka tejto vlastnosti sa povrch asteroidu Bennu mení odlišným spôsobom ako v prípade iných kozmických telies, ktoré majú hladší povrch. Táto vlastnosť je podľa astronómov vysvetlením toho, prečo povrch asteroidu Bennu vyzerá oveľa mladšie ako jeho vnútorné vrstvy. Autori štúdie dodávajú, že náraz asteroidu na malú skupinu kameňov na povrchu Bennu a ich následné narušenie je jeden z najrýchlejších procesov na asteroidoch podobnej kategórie.

Sonda OSIRIS-REx pristála na asteroide v októbri roku 2020 a jej úlohou bolo odobrať vzorky z povrchu. Momentálne sa sonda nachádza na ceste k Zemi a očakávame ju v septembri budúceho roku. Analýza vzoriek asteroidu môže prezradiť viac informácií o jeho kompozícii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close