Prvý svojho druhu: 3D model binárnej sústavy odhalil planétu, ktorá nemala vzniknúť

Vedci z NRAO vytvorili prvý úplný 3D model binárnej sústavy GJ 896AB. Odhalili aj planétu, ktorá by podľa teórií nemala vzniknúť.

Astronómom sa podarilo vytvoriť prvý úplný 3D model binárnej sústavy
Zdroj: NRAO

Vedcom z NRAO (pozn. redakcie: National Radio Astronomy Observatory) sa podarilo vytvoriť prvý úplný 3D model vzdialenej binárnej sústavy, v ktorej sa nachádza plynný obor. Model zobrazuje ako obežné dráhy hviezdneho páru, tak aj orbitu planéty.

Model sa podarilo astronómom vytvoriť sledovaním takmer nepostrehnuteľného kmitania hviezdy počas toho, ako putovala vesmírom. Využili pritom techniku s názvom astrometria, prostredníctvom ktorej boli doteraz objavené len tri planéty z viac ako 5-tisíc známych exoplanét. Vedci tvrdia, že vytvoriť 3D model binárnej sústavy s planétou by pomocou žiadnej inej metódy nebolo možné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina hviezd v galaxii je súčasťou binárnej sústavy, teda sústavy dvoch hviezd alebo štruktúr, kde obieha viacej hviezd okolo seba. Ak sa vedcom podarí pochopiť sústavy takéhoto typu, lepšie pochopia aj to, ako vznikajú planéty celkovo.

Prvý model svojho druhu

Sústava, ktorej model vytvorili, sa nazýva GJ 896AB a od Zeme leží približne 20 svetelných rokov, čo je na kozmické pomery relatívne blízko. Obe hviezdy binárneho páru sú červené trpaslíky, čo je najbežnejší typ hviezdy v Mliečnej dráhe. Plynná planéta obieha okolo väčšej z dvojice hviezd s približne 44% hmotnosťou Slnka. Tá menšia má len 17% hmotnosti Slnka. Hviezdy sú od seba vzdialené približne ako Neptún od Slnka a obehnú sa raz za 229 rokov.

3D model sústavy sa vedcom podarilo vytvoriť na základe pozorovaní v rozmedzí rokov 1941 a 2017. K tomu pridali detailné pozorovania systému VLBA (pozn. redakcie: Very Long Baseline Array). Ide o sieť rádiových teleskopov, ktoré sa radia medzi jedny z najvýkonnejších rádiových observatórií na svete.

Na základe pozorovaní z VLBA dokázali vedci získať mimoriadne presné údaje o polohe hviezdy. Na základe dát dokázali rekonštruovať nielen obežné dráhy hviezd a planéty, ale aj ich pohyb cez vesmír. Pri väčšej hviezde pozorovali extrémne jemné kmitanie, čo naznačovalo prítomnosť planéty v sústave. Jemné kmitanie vyvolala gravitačná sila planéty vplývajúca na hviezdu.

Ďalšia štúdia odhalila že planéta má približne dvojnásobnú hmotnosť ako Jupiter, najväčšia planéta Slnečnej sústavy. Hviezdu obehne raz za 284 dní a od hviezdy sa nachádza v približne rovnakej vzdialenosti ako Venuša.

Vedci vysvetľujú, že analýza podobných sústav im pomáha lepšie pochopiť to, ako môžu planéty v binárnych sústavách vznikať. Presnejšie poukazujú na to, že podľa súčasného chápania je nepravdepodobné, aby relatívne malú hviezdu obiehala tak veľká planéta, akú pozorovali. Autori modelu naznačujú, že možno je na čase tieto modely upraviť.

Až ďalšie pozorovania ukážu, či musia naozaj teórie meniť, alebo patrí sústava GJ 896AB k výnimkám, ktoré v tomto prípade potvrdzujú pravidlo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre