Pozrite si unikátnu galaxiu NGC 1614, zachytenú Hubblovým teleskopom, ktorá “vyčnieva z davu”

Galaxia NGC 1614 patrí medzi najsvetlejšie objekty vo vesmíre

Hubblov dalekohlad
Zdroj: pixabay.com (Andrew-Art),, ilustračný obrázok

NGC 1614 je galaxia, ktorá sa od nás nachádza vzdialená približne 200 miliónov svetelných rokov, pričom je orientovaná v súhvezdí Eridanus. Prvýkrát bola objavená ešte v roku 1885 americkým astronómom Lewisom Swiftom.

Unikátna galaxia, ktorá nie je tak bežnou

Americká NASA najnovšie zdieľa fotografiu tejto galaxia, ktorá zachytáva prstenec hviezdneho požiaru. NASA na svojich stránkach konkrétne píše:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„NGC 1614 je výsledkom aktívneho galaktického zlúčenia, ktoré vytvára jeho zvláštny vzhľad vrátane prílivového chvosta. Kozmická kolízia tiež poháňa turbulentný prúd medzihviezdneho plynu z menších z dvoch galaxií zapojených do jadra väčšieho, čo vedie k výbuchu hviezd, ktorý začal v jadre a pomaly sa šíril smerom von cez galaxiu.“

Galaxia NGC 1614 má svetlé optické centrum a dve symetrické vnútorné špirálové ramená. Okrem iného má tiež veľkolepú vonkajšiu štruktúru, ktorá pozostáva z jednostranného zakriveného predĺženia vychádzajúceho z jedného z ramien vpravo dole, a dlhého rovného chvosta, ktorý vychádza z jadra a predchádza predĺženým ramenom pravého horného rohu.

NGC 1614
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, A. Adamo

„Vďaka svojej búrlivej minulosti a súčasnému vzhľadu astronómovia klasifikujú NGC 1614 ako zvláštnu galaxiu, hviezdu galaxiu a žiarivú infračervenú galaxiu,“ uviedli vedci.

Astronómovia tak isto dodávajú, že svetelné infračervené galaxie patria medzi najsvetlejšie objekty vo vesmíre. Ďalej dodávajú, že NGC 1614 je v skutočnosti druhá najsvetelnejšia galaxia za 250 miliónov svetelných rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre