BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Pozrite sa, ako môžete používať Facebook, aby ste s ním zdieľali čo najmenej informácií o Vás

Facebook je aplikácia, s ktorou zdieľame kvantá informácií o nás samotných, a pritom nemusíme. Pozrite sa, ako toto zdieľanie dát obmedzíte.

V súčasnosti je takmer nemožné nájsť webovú stránku alebo aplikáciu, ktorá by nemonitorovala aktivitu svojich používateľov. Mnohým z nich dokonca odovzdávame také dáta, ktoré by sme za normálnych okolností nikomu ďalšiemu neposkytli. Vďaka informáciám, ktoré odovzdávame jednotlivým spoločnostiach, nás dokážu skvelo profilovať, a tak nepriamo ovplyvňovať. V lepšom prípade sú to reklamy na produkty, v tom horšom to môže byť podsúvanie rôznych tém, pomocou ktorých nás môžu manipulovať.

Zdieľajte s Facebookom menej dát

Súkromie už dlhšiu dobu nie je len našim. Jedna z aplikácií, ktorá najviac zasahuje do nášho súkromia, je bezpochyby Facebook. Okrem toho, že im nahrávame kvantá informácií na dobrovoľnej báze, tak zbiera o nás kvantá informácií bez toho, aby sme to tušili. A práve preto Vám prinášame niekoľko tipov, ako môžete obmedziť zdieľanie dát s Facebookom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začnime povoleniami aplikácie

Začnime tým najzákladnejším. Tým sú povolenia aplikácie, ktoré povoľujeme pri inštalácií aplikácie do smartfónu. Vedeli ste, že napríklad s Facebookom zdieľame polohu, prístup k aplikácií Telefón, a podobne? Nuž, pomocou nastavení telefónu môžete prístup k týmto dátam zamedziť. Urobíte tak pomocou cesty Nastavenia > Aplikácie > Spravovať aplikácie > Facebook > Povolenia aplikácie.

Tu však treba dodať, že ak obmedzíte prístup aplikácií k vybraným častiam smartfónu, tak to môže ovplyvniť funkčnosť niektorých funkcií. Napríklad, ak zamedzíte prístup k fotoaparátu, tak keď ho aplikácia bude chcieť použiť, tak Vás vyzve k udeleniu povolenia. Na druhej strane, povolenia ako prístup k polohe alebo mikrofónu nie sú až tak potrebné.

Obmedzenie pristupu Facebooku_notifikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Sledovanie polohy si vypnite aj v samotných nastaveniach aplikácie

V prípade, ak ste si vypli sledovanie polohy pomocou postupu vyššie, tak by aplikácia nemala o Vás zaznamenávať informácie o polohe. V prípade ak nie, tak Vám dávame do pozornosti ešte možnosť vypnutia sledovanie pomocou nastavení aplikácie. Otvorte si sekciu Nastavenia a súkromie > Nastavenia > Poloha > Location Access (Prístup k polohe).

Facebook o nás zbiera dáta aj pomocou tretích strán

Vedeli ste, že Facebook o nás zbiera dáta aj mimo rozhrania Facebooku? Ak sa pýtate ako je to možné, tak pomocou aplikácií tretích strán, ktoré využívajú služby Facebooku, napríklad prihlásenie sa do rôznych služieb prostredníctvom facebookového účtu.

„…Túto aktivitu používame na personalizáciu vašej používateľskej skúsenosti, napríklad aby sme vám zobrazovali relevantné reklamy…“ píše sociálna sieť na svojich stránkach.

Otvorte si aplikáciu a choďte následne do Nastavení súkromia, sekcia „Privacy Shorcuts“. Následne zrolujte nastavenia nižšie do sekcie „Zobraziť alebo vymazať aktivitu mimo Facebooku“. V rámci tejto sekcie si môžete pozrieť v „Spravovať svoji aktivitu mimo Facebooku“ zoznam aplikácií a stránok, ktoré o  Vás zbierajú informácie a zdieľajú ich s Facebookom (okrem iného ich môžete v tejto sekcii aj vymazať).

Ak chcete obmedziť zbieranie a zdieľanie informácií z aplikácií tretích strán, tak kliknite na Ďalšie možnosti > Spravovanie budúcej aktivity > Spravovať budúcu aktivitu > Vypnite možnosť Budúca aktivita mimo Facebooku.

Zároveň  Vám dávame do pozornosti ešte sekciu Preferencie reklám, ktorú nájdete v Skratkách súkromia/Rýchle nastavenia súkromia > Zobraziť Vaše nastavenia reklám. V rámci tejto sekcie môžete Facebooku zamedziť využívanie informácií z aplikácií a stránok tretích strán vrátane reklám Facebooku, ktoré sa Vám zobrazujú mimo stránok Facebooku.

V závere však musíme dodať, že zdieľanie informácií o nás samotných s Facebookom sa nedá kompletne zamedziť, ale iba obmedziť pomocou krokov vyššie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close