Platíme za internet viac ako naši susedia? Pozrite sa, čo hovorí analýza!

Experti z Cable.co.uk vykonali globálnu analýzu cien internetu. Ako sme dopadli my?

vypadky internetu
Zdroj: Pixabay.com (Fotocitizen), Vosveteit.sk

Pri výbere internetu hrá dôležitú úlohu nielen rýchlosť pripojenia, ale aj cena internetového pripojenia. U nás na Slovensku za internet v priemere platíme okolo 15 EUR, hoci niekedy cena môže byť nižšia alebo prudko vystreliť. Lenže aká je situácia vo svete? Platíme za internet viac ako naši susedia?

Na túto otázku nám odpovedajú experti z Cable.co.uk, ktorí už šiesty rok prinášajú globálnu analýzu cien internetového pripojenia. Vo svojej obšírnej analýze zisťovali ceny pevného internetu v rôznych krajinách sveta. Rozhodli sa tak preto, aby postavili čo najférovejšie základy, na ktorých svoju analýzu ďalej stavali. Vysvetľujú, že v niektorých krajinách spravili v tomto prípade výnimku, kvôli nedostatku iných možností. Napríklad vo viacerých častiach Afriky je mobilný internet jedinou možnosťou, ako sa môžu ľudia dostať online.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V práci narábali s naozaj širokou vzorkou dát. Určite aj zo života viete, že každý operátor má na výber niekoľko balíkov, ktoré sa líšia cenou a kvalitou. Aby mohli experti z Cable priniesť aspoň ako tak prehľadný, férový a objektívny prehľad o situácií vo svete, priemerné ceny počítali štyrmi spôsobmi:

  • Priemerná mesačná cena internetu: V tomto prípade vedci zobrali všetky dostupné balíky v určitej krajine a následne vytvorili priemer.
  • Najnižšia cena internetového balíka: Tento údaj hovorí sám za seba. Vedci uviedli cenu najlacnejšieho balíka, aký mohli v krajine nájsť.
  • Najdrahší internetový balík: Vedci postupovali rovnako ako vyššie, len opačne.
  • Cena 1Mbps na mesiac: Priemerná cena 1 Mbps je užitočný údaj, ktorý zohľadňuje aj rýchlosť ponúkaného internetu. Tento údaj pomáha lepšie odhadnúť cenu internetu v určitej krajine vzhľadom na ponúkané rýchlosti.
NordVPN_rychlost internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako sme na tom na Slovensku?

Zo štúdie vyplynulo, že Slovák za internet za mesiac v priemere zaplatí okolo 15 Eur. Najlacnejší internetový balík zoženieme za 7,93 Eur a najdrahší sa vyšplhá až na 28,90 Eur (pozn. redakcie: do úvahy bolo braných 23 balíkov). V priemere za 1 Mbps mesačne zaplatíme štyri centy. Oproti Českej republike máme nižšie ceny ako v priemere, tak aj v najlacnejšom a najdrahšom balíku. Priemerná cena internetu sa v Česku pohybuje okolo 22 Eur mesačne, pričom najlacnejší balík získate za 12,59 Eur a za najdrahší zacvakáte 33 Eur. 1 Mbps dát stojí 25 centov, čo je výrazne niečo viac.

Poľsko a Maďarsko sú na tom s priemernou cenou internetu rovnako, v oboch krajinách vás vyjde približne 17 Eur na mesiac. Líšia sa však najnižšou a najvyššou cenou. Najmenej v Poľsku zaplatíte 8 Eur a v Maďarsku 12, no Poliaci si priplácajú ak chcú mať lepší internet. V Poľsku najdrahší balík stojí 45 Eur, v Maďarsku o desať menej. Maďari sú horší v pomere cena-výkon. Za 1 Mbps platia až osem centov, pričom v Poľsku to vyjde na dva centy.

Ukrajina má najnižšie ceny internetu spomedzi našich susedov. V priemere sa ceny na mesiac pohybujú okolo 7 Eur. Najlacnejší balík tu zoženiete za 3 eurá a najvyšší za 15. Za 1Mbps mesačne platia desatinu centa.

Ostáva nám Rakúsko a to je naopak najdrahšie. V priemere si ľudia mesačne platia za internet okolo 36 Eur. Najlacnejší balík zoženiete za 12 Eur, no za ten najdrahší vás bude stáť až 101 Eur. V priemere platia Rakúšania za 1 Mbps mesačne tri centy.

Nižšie nájdete aj interaktívnu mapu, ktorá vám ukáže ako dopadli iné krajiny sveta. Ak by sa vám mapka nižšie nenačítala, tak ju nájdete na tomto odkaze.

Najviac za internet mesačne miniete v Burundi, závratných 358 Eur. Naopak najlacnejší internet globálne nájdete v Rumunsku s mesačnou priemernou cenou 7 Eur, no oproti Ukrajine ušetríte pár centov. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre