HoaxySpravodajstvo

AKTUÁLNE: Slováci znova zdieľajú vo veľkom hoax. Toto video má už tisíce zdieľaní

Overovanie si faktov a informácií nepatrí medzi silné stránky Slovákov.

Internet je miestom, ktoré nám umožňuje pristupovať ku kvantu informácií pomocou pár kliknutí. To využívajú aj ľudia, ktorí šíria dezinformácie s cieľom, aby vyvolali paniku či rozpor v spoločnosti. V minulosti sme poukázali na viacero hoaxov. Nedávno to bola napríklad klamlivá správa o rádioaktivite z Ukrajiny. Prípadne si môžeme spomenúť na dezinformáciu, ktorú šíril známy dezinformačný web, že elity sa nás snažia premeniť na nový druh človeka, takzvané „Homo chimericus“. Z týmto účelom majú do jedla pridávať hmyz a do liekov grafén.

Vo verejnom diskurze ste v posledných týždňoch možno postrehli tému premnožených medveďov, ktoré trápia obyvateľov Slovenska. Táto téma zaujala je dezinformačnú scénu, ktorá zdieľala v týchto dňoch video, ktoré medzičasom zdieľalo viac ako 8-tisíc ľudí. Na videu možno vidieť, ako medveď naháňa zásahový tím, pričom autor príspevku hovorí, že situácia sa odohrala vo Smižanoch. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o mestečko vedľa Spišskej Novej Vsi.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Video je vystrihnuté z kontextu

A hoci zábery vyzerajú znepokojúco, tak v skutočnosti neboli vytvorené v Smižanoch a dokonca ani na Slovensku, upozorňuje polícia SR na sociálnej sieti.

„Utekajte! Zásahový tím v Smižanoch nedokáže skrotiť rozvášneného medveďa! Hoaxeri opäť strašia videom stiahnutým z YouTube, ktoré tentokrát zasadili do prostredia nášho krásneho Spiša. Iba žeby na videu nebol Spiš a nebolo natočené ani len „dnes“.“, hovoria muži zákona na sociálnej sieti.

Video nahral na internet profil Michal Smolka, ktorý je podľa všetkého falošným účtom. Potom, ako si vyhľadáte profilovú fotografiu, tak zistite, že je ukradnutá z webu „linlife.ru“ a patrí mužovi menom Aliev Murat Khuseinovič. Okrem iného na škodlivom profile možno nájsť kvantum ďalších dezinformácií, ktoré dávkuje na sociálnej sieti deň čo deň.

„Šokujúce video zverejnil účet „Michal Smolka,“ ktorý môže mať ukradnutú identitu a na danom profile pravidelne publikuje kremeľskú propagandu a ďalšie dezinformácie,..“ doplňujú policajti.

Nie v Smižanoch, ale v Číne

Zostrihané video, ktoré nahral falošný profil na internet, je v nezostrihanej podobe dohľadateľné na serveroch YouTube. Pozrieť si ho môžete nižšie

„Pri šokujúcom incidente v čínskej dedine medveď napadol policajtov na streche stodoly. Desivé stretnutie bolo zachytené na videu a vzbudilo veľkú pozornosť. Na záberoch je vidieť, ako sa policajti pokúšajú uniknúť medveďovi, keď sa na nich rútil na streche. Hoci existujú nepotvrdené správy o napadnutí osoby medveďom, na overenie týchto tvrdení je potrebné ďalšie vyšetrovanie. Incident poukazuje na krehkú rovnováhu medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami,..“, píše sa v popise videa na YouTube.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close