AKTUÁLNE: Na Bratislavu zaútočili hackeri. Táto skupina hackerov sa prihlásila k útokom!

Bratislava je pod kybernetickým útokom. Viacero online služieb je nefunkčných.

Bratislava hackeri
Zdroj: Rasto SK / Shutterstock.com, Gerd Altmann z Pixabay (hacker v popredí), koláž Vosveteit.sk

Len nedávno Slovensko zažilo masívny kybernetický útok zo strany proruských hackerov. Stalo sa tak na prelome marca a apríla tohto roka. No zdá sa, že sme sa dostali opäť do hľadáčika kybernetických zločincov.

V priebehu dnešného dňa sa mohli Bratislavčania stretnúť s výpadkom časti online služieb mesta vrátane systému PAAS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ešte dnes v doobedňajších hodinách na stránke hlavného mesta sa objavila správa, že nefungujú IT služby mesta, a preto mestskí policajti nebudú kontrolovať dodržiavanie parkovacej politiky.

„Z dôvodu výpadku IT služieb aktuálne nefunguje úhrada parkovného v parkomatoch a mobilných aplikáciách. Úhradu parkovného v regulovaných zónach PAAS tak dnes (31.5.2023) do 16:00 nebudeme kontrolovať. Na odstránení výpadku pracujeme, ďakujeme za porozumenie.“, píše FB stránka hlavného mesta.

Za výpadkom služieb stojí kybernetický útok

Zdá sa, že za výpadkom online služieb nestojí technická chyba, ale kybernetický útok hackerov, hlási primátor hlavného mesta. Ten niekoľko hodín dozadu zverejnil na sociálnej sieti príspevok, kde potvrdil, že online systémy mesta sú pod útokom hackerov. Okrem iného došlo aj k výpadku webovej stránky mesta, ktorá je do týchto chvíľ nedostupnou. Vyjadrenie primátora k vzniknutej situácii si môžete prečítať nižšie.

„Pred niekoľkými hodinami sa  nemenovaná hackerská skupina prihlásila ku kyberútoku na IT infraštruktúru bratislavského magistrátu. Od dnešného rána čelíme rozsiahlym výpadkom dostupnosti online služieb, vrátane systému PAAS a webovej stránky mesta. Nie je možné potvrdiť, či za útokom skutočne stojí skupina, ktorá sa k nemu prihlásila. S istotou ale na základe dostupných údajov vieme potvrdiť, že skutočne sa jedná o masívny kybernetický DDoS útok. Aj keď tento typ útoku zapríčinil, že naše online služby nie sú aktuálne pre verejnosť dostupné, neevidujeme preniknutie do našej IT infraštruktúry ani ohrozenie údajov s ktorými pracujeme. Skupina, ktorá sa k útoku hlási, uvádza aj konferenciu Globsec, ktorá práve prebieha v Bratislave, ako možný motív. V tomto momente nevieme odhadnúť, dokedy bude útok pretrvávať, ani kedy budú všetky online služby opäť dostupné v bežnom režime. Robíme však všetko pre to, aby bola prevádzka služieb obnovená v čo najkratšom čase. Zároveň komunikujeme a koordinujeme kroky s Národným bezpečnostným úradom, vládnou kyberbezpečnostnou jednotkou CSIRT a poskytovateľom internetových služieb. V dôsledku výpadku systémov momentálne nefunguje úhrada parkovného v rámci systému PAAS. Úhradu parkovného tak v regulovaných zónach PAAS dnes po celý deň nebudeme kontrolovať.“, uvádza primátor v príspevku nižšie.

Kto stojí za útokom?

Ku kybernetickému útoku sa prihlásila skupina hackerov, ktorá vystupuje pod názvom CyberTriad. Hackeri sa rovnako prihlásili aj k útoku na stránku GLOBSEC2023. Pre tých, ktorí nevedia, tak hlavné mesto hostí v týchto dňoch udalosť Globsec.

„CyberTriad preberá zodpovednosť za kybernetický útok na Bratislavu #GLOBSEC2023. Webová stránka mesta Bratislavy (https://bratislava.sk/) nefunguje.“, uviedli hackeri na sociálnej sieti Telegram.

V ďalšom príspevku hackeri uviedli:

„Bratislavský primátor nám tlieska. vážime si to. Bolo zbytočné skrývať naše logo. Každý nás už pozná.“

Podľa všetkého tento kybernetický útok má politický podtón. Hackeri o sebe hovoria ako o bojovníkoch proti USA a NATO.

Záverom je ale potrebné uviesť, že v súčasnosti nie je možné vierohodne overiť, či skupina CyberTriad skutočne stoja za útokom. Hneď, ako sa dozvieme ďalšie podrobnosti, tak vás budeme informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre