SpravodajstvoVeda a výskum

Pijete vodu z fľaše? Nová štúdia naznačuje, že pitie vody z PET fľaše predstavuje pre náš organizmus zdravotné riziko

Denné pitie dostatočného množstva vody je jedným z najdôležitejších zdravotných odporúčaní. Mnohí ľudia majú so sebou plastovú fľašu počas celého dňa, ktorú dokonca niekoľkokrát denne dopĺňajú. Plastická hmota takejto PET fľaše je veľmi citlivá. Už pri prvom napustení vody môže prúd vody v plastoch spôsobiť jemné trhliny. Tieto malé priehlbiny v plastovom povrchu sú ideálnym miestom pre baktérie, ktoré môžu vstúpiť do tela a byť škodlivé pre naše zdravie.

Výskum naznačuje, že plastové fľaše sú zdrojom škodlivín

Výskumníci na univerzite vo Frankfurte zistili v experimente pomocou slimákov, že PET fľaše môžu predstavovať zdravotné riziko. Nechali slimáky žiť osem týždňov v sklenených alebo PET fľašiach naplnených vodou rovnakého pôvodu. Po ôsmych týždňoch spočítali nové potomstvo slimákov a dospeli k záveru, že slimáky z PET fliaš mali omnoho vyššiu mieru reprodukcie, ktorá hovorí o hormonálnom zaťažení životného prostredia. Odborníci dospeli k záveru, že takéto látky sa musia preniesť z obalu do vody. Takisto sa predpokladá, že ich účinok na ľudské telo môže byť vážny. Možné dôsledky zahŕňajú zmeny v kvalite spermií vrátane neplodnosti, zväčšenie prostaty, zvýšený výskyt cukrov alebo poruchy metabolizmu lipidov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Alternatívou sú špeciálne opakovane použiteľné fľaše zo skla, odľahčeného skla alebo pevného plastu (Tritan), ktoré sa dajú ľahko opláchnuť alebo naplniť bez toho, aby sa do vody dostali chemikálie, zmäkčovadlá alebo baktérie. Nebezpečenstvá by sa dali ľahko vylúčiť, ak by výrobcovia namiesto PET používali ľahké sklo. Ľahké sklenené fľaše vážia iba tretinu štandardných sklenených fliaš.

Zdroj:proenergetic.comfitforfun.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close