Nová štúdia môže zmeniť spôsob, akým chápeme starnutie alebo rakovinu

Autori novej štúdie kráčajú proti dekádam vedeckých poznatkov a ukázalo sa, že majú pravdu. Ich objav môže zmeniť spôsob, akým chápeme starnutie a rakovinu.

Dokážeme zvrátiť naše starnutie?
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Teloméry možno nájsť na koncoch chromozómov a pomerne dlhú dobu sa predpokladalo, že nie sú schopné kódovať proteíny. Ako vysvetľujú autori nového výskumu, vedci predpokladali, že za to môže ich jednoduchá, monotónna a opakujúca sa DNA. Ako však dokazuje nový výskum, to nemusí by pravda.

Výskumníci z University of North Carolina Health Care totiž vo svojom novom výskume odhaľujú dôležitú biologickú funkciu, ktorá by mohla zmeniť naše chápanie starnutia a vývoja rakoviny. Teloméry môžu totiž produkovať dva malé proteíny, z ktorých jeden našli vo zvýšených množstvách v rakovinových bunkách a v ochoreniach spájaných s telomérmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na základe nášho výskumu sme dospeli k názoru, že jednoduchý krvný test by nám mohol na základe výskytu týchto proteínov prezradiť riziká na vývoj určitých typov rakoviny a iných ochorení,“ tvrdí Jack Griffith, jeden z autorov výskumu.

Zároveň by pomocou týchto testov mohli zistiť vek telomérov. Je známe, že sa tieto štruktúry skracujú vekom.

Teloméry a ich úloha pri starnutí

Teloméry obsahujú jedinečnú sekvenciu DNA. Tá sa skladá z neustáleho opakovania TTAGGG základní, čo nejakým neznámym spôsobom bráni chromozómom, aby sa nalepili na seba. Už pred dvadsiatimi rokmi Griffith dokázal, že DNA slučka telomérov sa viaže sama na seba. Tým schováva svoj koniec a bráni, aby sa dva chromozómy zlúčili.

Pri delení buniek sa teloméry postupne skracujú. V určitom bode sa stávajú tak krátke, že delenie buniek už nemôže prebiehať normálne, čo vedie ku smrti bunky. Tieto štruktúry sme objavili pred približne 80 rokmi a práve kvôli ich monotónnej DNA sekvencii vedci nepredpokladali, že by mohli kódovať nejaké proteíny.

V roku 2011 vedci pracovali na odlišnom výskume, ktorý sa zameral na dedičnú formu ochorenia ALS. Predpokladali, že by škodcom mohla byť molekula RNA, ktorá sa podľa autorov nového výskumu až nápadne podobá na RNA, ktorú generujú ľudské teloméry. Začali preto s experimentami, ktoré opisujú aj v novej štúdii. Cieľom experimentov bolo dokázať, že DNA telomérov môže nakázať bunkám vyprodukovať signálne proteíny VR (pozn. redakcie: valín-arginín) a GL (pozn. redakcie: Glycín-leucín).

„Zistenie, že teloméry kódujú dva nové signálne proteíny, zmení naše chápanie rakoviny, starnutia a toho, ako bunky komunikujú s inými bunkami.“, hovorí Griffith.

Teloméry môžu zmeniť naše chápanie toho ako starneme
Zdroj: Griffith Lab, UNC Lineberger, Zistenie, že teloméry kódujú dva nové signálne proteíny, zmení naše chápanie rakoviny, starnutia a toho, ako bunky komunikujú s inými bunkami.

Tieto signálne proteíny sú chemickými látkami, ktoré spúšťajú reťazové reakcie iných proteínov a tie následne spúšťajú určitú biologickú funkciu. To hrá dôležitú úlohu nielen v zdravom tele, ale aj pri vývoji chorôb. V rámci nového výskumu sa zamerali na funkciu týchto signálnych proteínov.

„Veríme, že postupom veku množstvo signálnych proteínov VR a GL postupne rastie. V tomto prípade sa otvára možnosť, že by to mohlo byť novou stopou pre náš biologický vek v kontraste s chronologickým vekom“, tvrdí Taghreed Al-Turki, spoluautor výskumu.

Autori štúdie nevylučujú ani to, že zápal podnecuje tvorbu týchto proteínov. Podotýkajú, že vo väčšine prípadov sú štúdie kráčajúce proti zaužívaným poznatkom nesprávne, no tentokrát je možné, že je situácia iná. Objav dvoch nových signálnych proteínov by podľa autorov mohol zmeniť naše vnímanie starnutia, ale aj rakoviny.

„Zostáva zodpovedať veľa otázok, ale našou najväčšou prioritou je teraz vývoj jednoduchého krvného testu na tieto proteíny. To by nás mohlo informovať o našom biologickom veku a tiež poskytnúť varovania pred problémami, ako je rakovina alebo zápal.“, uzatvára výsledky štúdie Griffith.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre