Ako sa zrodila hypotéza o deviatej planéte? Nachádza sa v našej sústave ďalšie masívne teleso?

Simulácie hovoria, že ďaleko za Neptúnom sa musí nachádzať masívne teleso, ktoré ovplyvňuje menšie objekty okolo neho. Zatiaľ sme však nič nenašli.

planeta mesiac fotografia astronomy-3304881_1280
Zdroj: pixabay.com (Paleyderfal)

Tento mesiac sa objavila štúdia, ktorá opäť prebudila diskusiu o hypotetickej deviatej planéte, niekedy prezývanej aj Planéta X. Ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu sa menšie objekty ako asteroidy, kométy či trpasličie planéty správajú inak, ako by sa mali.

Všetky objekty v Slnečnej sústave obiehajú okolo Slnka, pretože ide o objekt s najväčšou gravitačnou silou, no svoju gravitáciu majú aj planéty, mesiace a v podstate každý objekt, ktorý má svoju hmotnosť. Planéty sú po Slnku najmasívnejšie objekty, aké možno v sústave objaviť a aj ony majú moc ovplyvniť správanie menších kozmických telies okolo nich. Stačí sa pozrieť v noci na oblohu a všimneme si Mesiac, ktorý obieha okolo našej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa presunieme do vonkajšej časti sústavy, k plynným obrom ako Jupiter, môžeme si všimnúť desiatky mesiacov, ktoré okolo nich obiehajú. Astronómovia majú pomerne dobrú predstavu o objektoch nachádzajúcich sa v našej Slnečnej sústave, no ak sa pozrú za obežnú dráhu Pluta, stretávajú sa s niečím nečakaným.

Kozmické telesá na samotnom okraji Slnečnej sústavy cestujú po mimoriadne eliptických orbitách a sú zoskupené v porovnaní s inými objektmi v sústave, informuje The Conversation. Astronómom nešli tieto zvláštne charakteristiky do hlavy, preto sa rozhodli správanie týchto vzdialených objektov vysvetliť simuláciami. Tie im ukázali ešte niečo zvláštnejšie. Na okraji Slnečnej sústavy by sa mala nachádzať planéta s hmotnosťou minimálne desaťnásobku hmotnosti Zeme.

Tak sa zrodila hypotéza o takzvanej Planéte X alebo deviatej planéte, po vyhodení Pluta zo zoznamu planét. Hoci simulácie jasne poukazujú na existenciu deviatej planéty, astronómovia ju doteraz nedokázali nájsť. Objavili sa dokonca aj štúdie, ktoré sa snažili s presnosťou predpovedať jej obežnú dráhu a planétu nám priniesť prakticky „na podnose“. Objavili sa štúdie, ktoré odhalili stovky nových objektov za orbitou Pluta, no po ďalšej gigantickej planéte ani chýru, ani slychu. Niektorí vedci začali dokonca pochybovať o jej existencii.

Existuje deviata planéta?

Množstvo štúdii sa pokúšalo nájsť deviatu planétu a neuspelo. Za týchto okolností nie je prekvapením, že niektorí začínajú pochybovať. Podľa simulácií by sa ale toto teleso malo nachádzať 20-krát ďalej od Slnka ako planéta Neptún, čiže z nášho pohľadu veľmi ďaleko. Astronómovia sa ju pokúsili nájsť pomocou odrazeného svetla, no kvôli vzdialenosti sa očakáva, že bude toto teleso veľmi tmavé.

Ďalším problémom je, že po deviatej planéte nemôžeme pátrať celoročne. Astronómovia majú len drobné okno, kedy to ide a keďže táto úloha trápi aj naše najlepšie teleskopy, možno sa preto nemôžeme čudovať, že vedci zatiaľ nič neobjavili.

Odborníci vkladajú nádej do budúceho desaťročia. V príprave sú nové teleskopy, ktoré nám pomôžu preskúmať nočnú oblohu a mohli by nám konečne pomôcť deviatu planétu objaviť. Na druhú stranu je možné aj to, že sa nám podarí raz a navždy jej existenciu vyvrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre