HistóriaVeda a výskum

Archeológovia prepisujú učebnice. Našli 2 200 rokov staré splachovacie WC. Šľachta ho používala odlišne v porovnaní s nami

Ešte minulý rok archeológovia z Čínskej akadémie sociálnych vied objavili splachovaciu toaletu, ktorá je zatiaľ najstarším exemplárom na svete.

Minulý rok sa vedcom z Archeologického ústavu Čínskej akadémie vied podaril pozoruhodný nález. V provincii Shaanxi našli splachovacie toalety, ktoré sa môžu datovať až 2400 rokov do minulosti.

Toalety archeológovia objavili uprostred ruín paláca v starovekom meste Yueyang, informuje portál Frenchchina.org. Hoci boli toalety objavené minulý rok, výskumy pokračujú aj dnes. Momentálne vedci študujú vzorky pôdy z okolia toaliet a na základe nich sa pokúšajú zistiť, čo ľudia v tom čase jedli. Rovnako otvorenou otázkou ostáva aj to, kto toalety vlastne používa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia datovala objav 2400 rokov do minulosti v čase, keď sa podobné predmety nevídavali bežne. Splachovacia toaleta preto musela byť „luxusným predmetom“, ktorý si mohli dovoliť len vysokopostavení ľudia. Predpokladá sa, že ich mohol používať Quin Xiaogong, ktorý žil od roku 381 do 338 pred Kristom alebo jeho rovnomenný otec, ktorý žil 424-362 pred Kristom. Títo dvaja čínski cisári existovali v období bojujúcich štátov a to trvalo od 475 až do 221 rokov pred Kristom. Zároveň je možné, že toalety vznikli za čias prvého cisára dynastie Han, ktorým bol Liu Bangom.

„Toto je prvý a momentálne jediný splachovací záchod, ktorý bol objavený v Číne. Všetci sme boli najskôr prekvapení, potom sme vybuchli od smiechu,“ tvrdí Liu Rui, výskumník z Ústavu archeológie Čínskej akadémie sociálnych vied.

Ústav archeológie bol založený v roku 1950 a bol jedným z prvých, ktorý vznikol pri samotnom vzniku Čínskej akadémie spoločenských vied. Od svojho vzniku ústav zrealizoval takmer 400 terénnych projektov v 31 provinciách Číny. Venuje sa najmä prechodu z paleolitu do neolitu, vzniku poľnohospodárstva a čínskej civilizácie.

Svoje výskumy vykonáva úrad po celej krajine a ich cieľom je zhrnúť pôvod, typy, štádia a distribúciu čínskej prehistorickej kultúry spolu s pochopením pôvodu a vývoja čínskej civilizácie, píše portál Čínskej akadémie sociálnych vied.

Prvá svojho druhu

Unikátna splachovacia toaleta sa našla aj s potrubím, ktoré viedlo mimo palác. Ako popisujú objav archeológovia, záchodová misa sa nachádzala vo vnútri a potrubie viedlo do vonkajšej jamy. Služobníctvo pravdepodobne dolievalo do toalety vodu zakaždým, keď ju niekto použil. Hoci ide o pomerne kompletný nález, toalete chýba vrchná polovica, ktorá sa počas vykopávok nenašla.

Archeológovia konštatujú, že vrchná polovica by im pomohla pochopiť ako šľachta toaletu používala. Zo samotného nálezu nedokázali povedať, či ľudia na toalete sedeli alebo čupeli, no v tomto smere archeológom pomohli kamenné rytiny z dynastie Han. Podľa nich ľudia na toalete čupeli.

„Splachovacie záchody sú mimoriadne dôležitým objavom, hoci sa to tak nemusí na prvý pohľad zdať. Teraz už však vieme, že starovekí Číňania pripisovali sanitácii veľkú dôležitosť,“ vysvetľuje Rui.

Objav zároveň prepisuje históriu splachovacích toaliet. Dlhú dobu sa totiž predpokladalo, že tento vynález prišiel až v 16. storočí nášho letopočtu a skonštruoval ho vynálezca John Harington pre anglickú kráľovnú Alžbetu I.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close