Nielen Rusi, ale už i Francúzi pokutujú Google a Facebook (Meta). Majú zaplatiť cez 200 miliónov €

Francúzske úrady žiadajú od Google zaplatenie pokuty vo výške 150 miliónov €. V prípade Facebooku, to je „len“ 60 miliónov.

Pokuty Google a Facebook Francuzsko
Zdroj: transparentpng.com, Vosveteit

Vianočné sviatky sa nám spájajú najmä s pokojom a časom, kedy „vypneme“ a oddýchneme si od problémov. Rusi však poňali tento sviatok trochu inak, Googleu, ale i Facebooku udelili astronomické pokuty. Zdá sa, že ani úvod roka, nebude pre menované spoločnosti ružovým. Dôvodom sú ďalšie sankcie, na ktoré poukazuje portál Politico.

Google a Facebook (Meta) budú musieť siahnuť hlboko do vrecka

Tentokrát Google, ale i Facebook, budú mať ťažké srdce na Francúzov. Dôvodom je, že francúzsky regulačný úrad Commission Nationale de I’informatique et Des Libertés (CNIL) uložil internetovým gigantom pokuty vo výške 150 miliónov (Google) a 60 miliónov € (Meta). Dôvodom, ako už asi tušíte, je porušovanie miestnych pravidiel súvisiacich s ochranou osobných údajov. Podľa publikovaných správ, za sankciami stojí najmä to, že giganti neumožnili francúzskym používateľom odmietnuť technológiu sledovania cookie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google a Facebook tiež čelia i hrozbe dennej pokuty vo výške 100 tisíc €, ak svoje praktiky neopravia do troch mesiacov od vydania rozhodnutia CNIL, čo sa vzťahuje na webové stránky google.fr a youtube.fr vlastnené spoločnosťou Google, ako aj na francúzsku platformu Facebooku, ktorú vlastní Meta.

„Prehodnocujeme rozhodnutie úradu a zostávame odhodlaní spolupracovať s príslušnými orgánmi,“ uviedol hovorca spoločnosti Meta. „Naše ovládacie prvky súhlasu so súbormi cookie poskytujú ľuďom väčšiu kontrolu nad ich údajmi vrátane novej ponuky nastavení na Facebooku a Instagrame, kde môžu ľudia kedykoľvek prehodnotiť a spravovať svoje rozhodnutia, a tieto ovládacie prvky naďalej vyvíjame a zlepšujeme,“ dodal hovorca spoločnosti.

„Ľudia nám veria, že rešpektujeme ich právo na súkromie a chránime ich. Chápeme našu zodpovednosť za ochranu tejto dôvery a zaväzujeme sa k ďalším zmenám a aktívnej spolupráci s CNIL vo svetle tohto rozhodnutia podľa smernice o elektronickom súkromí,“ uviedol hovorca spoločnosti Google.

Treba uviesť, že to nie je prvý prípad, kedy si miestne orgány zobrali na mušku spoločnosti z takzvaných „Big Tech“. Napríklad ešte v roku 2019 miestne úrady udelili Google pokutu vo výške 50 miliónov €. Medzi dôvodmi, ktoré v tom čase komunikoval úrad bolo napríklad i to, že pri spúšťaní Android smartfónov putujú všetky informácie až do Mountain View v USA. Úrad rovnako vyčítal spoločnosti Google i nedostatky súvisiace s transparentnosťou informácií pri ukladaní osobných údajov, ako je zle sformulované a ťažko pochopiteľné formulácie pravidiel používania služieb spoločnosti. Záverom treba uviesť, že je pravdepodobné, že Facebook, ale i Google, sa budú v súvislosti s pokutami vyššie ešte brániť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre