Niektoré bankomaty stále bežia na Windows XP. Ich systém sa dá obísť naozaj jednoducho | VIDEO

Zdroj: Pixabay

Pamätá si niekto z Vás ten otravný zvuk a dialógové okno, ktoré sa v operačnom systéme Windows XP objavilo vždy, keď ste niektoré klávesy stlačili viac ako 5-krát? Táto špecialita sa stala vždy po stlačení tlačidiel SHIFT, CTRL, ALT alebo Windows tlačidla. Otravné pripomienky systému boli dosť často v nesprávny moment a nejednému hráčovi, alebo bežnému používateľovi dokázali znepríjemniť deň. V uliciach (dúfajme že nie aj na Slovensku) sa stále nachádza veľké množstvo bankomatov, ktoré stále využívajú už zastaraný Windows XP. Na niektorých tipoch bankomatov je osadená takmer celá klávesnica, ktorá v spojení so starším operačným systémom dokáže urobiť veľkú neplechu. Tieto tipy bankomatov sa tým môžu stať ľahkým terčom pre zlodejov, ktorí by systém mohli vďaka chybe Windowsu bezproblémovo obísť. Doteraz si ale všetci mysleli, že sú systémy bankomatov nejakým spôsobom ošetrené, no najnovšie video s názvom SberShift, ktoré na Youtube nahral používateľ Akito Iwakura, tento fakt úplne vyvracia a systém sa dá obísť až príliš jednoducho.

Bloger túto chybu objavil keď čakal na odvoz

Akito Iwakura je v skutočnosti ruský bloger, ktorý túto chybu objavil len pred niekoľkými dňami v bankomate od Sberbank. Na klávesnici stlačil 5-krát tlačidlo SHIFT za sebou a „ta dá“, systém sa z toho skoro zbláznil. Ako sám bloger píše, nepokúšal sa túto chybu nejako využiť, len pri tomto bankomate čakal, kým ho vyzdvihne auto. Akonáhle tento bankomat uvidel, povedal si že aspoň zabije čas.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každý má prístup ku nastaveniam systému

Najväčším problémom je to, že po vyskočení dialógového okna, sa môže každý zákazník dostať do systémových nastavení, čo pre bankomat plný peňazí predstavuje naozaj obrovské riziko. Akito tento problém ihneď nahlásil miestnej pobočke Sberbank, no podľa jeho neskorších zistení ich tento problém vôbec nezaujímal a o pár dní bankomat vyskúšal opäť. Problém naďalej pretrváva a banku to moc netrápi, no pokiaľ sa podobné chyby nachádzajú po bankomatoch na celom svete, jedná sa o naozaj alarmujúcu správu.

Zdroj: windowslatest.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre