Naposledy navštívené stránky sa neukladajú len do prehliadača, ale ešte aj sem, o čom vie len málokto!
História prehliadača je známa, no oveľa menej ľudí pozná históriu vyhľadávania, ktorá ukladá to isté. Vymazať musíš obe a takto to spravíš.
Internet sa stal súčasťou našich životov a na 100% aj ty vieš, že navštívené stránky sa ukladajú do histórie prehliadača. To ale nie je jediné miesto, kde sa tvoja história ukladá. Nižšie ti ukážeme ďalšie miesto, kde nájdeš históriu tvojej aktivity.
História prehliadača je dôležitá
Lenže prečo by si sa mal zaujímať o históriu vyhľadávania? Na prvý pohľad nejde predsa o nič zlé, ráno si pozrieme správy, na obed alebo poobede trošku posurfujeme na internete, pozrieme si Reddit, nejaké meme obrázky alebo skontrolujeme sociálne siete a večery môžeme stráviť sledovaním YouTube alebo nejakého podcastu.
História prehliadača zaznamenáva tvoje navštívené stránky a má svoje klady, no aj svoje zápory. Povedzme, že si ráno natrafil na zaujímavé video, ktoré si ale nemal kvôli povinnostiam čas dopozerať. Ak si si ho neuložil, v histórii ľahko nájdeš presný odkaz na toto video a vieš ho odtiaľ otvoriť.
História prehliadača však môže cudziemu človeku prezradiť napríklad tvoje záujmy, čo stále nie je ten najhorší prípad. Ruku na srdce, každý sme raz vyhľadávali aj také veci, o ktorých by sme pred rodinou a priateľmi najradšej pomlčali. Netreba písať čo, veď mnohí veria, že práve na to bol vytvorený režim inkognito.
Mnohí ľudia vedia, že ak chcú vyhľadávať nejaký explicitný obsah, použitie anonymného režimu so sebou prináša menej starostí. Existuje ale oveľa viac citlivejších informácií, ktoré nás ani nenapadne zakrývať.
Neprehliadni
Zdravotné problémy
Každého raz zdravie potrápi a ako prvé ideme hneď na Google a zisťujeme, aký môžeme mať problém. Okrem možných diagnóz sa však do histórie ukladajú aj stránky, cez ktoré kupuješ lieky. To všetko môže sa môže v histórii prehliadača ukázať a ktokoľvek, kto sa ku nej dostane, môže tieto informácie použiť proti tebe.
Politické názory
Stránky ktoré navštevujeme veľa hovoria aj o našich politických názoroch alebo ideológiách. Napríklad, ak sleduješ konšpiračné weby alebo spravodajské portály inklinujúce k špecifickej ideológii, to všetko utvára obraz o tom, aký si.
Kariéra
Ak si nespokojní so svojou prácou, možno neodoláš a otvoríš si Profesiu či inú stránku, kde možno nájsť pracovné ponuky. Ak to urobíš v práci, šéf môže pomocou histórie zistiť, že sa pozeráš po inom zamestnaní.
Pokazené prekvapenie
Mnohí máme doma svoje polovičky, ktoré chceme na sviatok prekvapiť a niečím pekným ich potešiť. Čím bližšie je “deň D”, tým usilovnejšie môže partner “snoriť” a zisťovať, čo mu chcete darovať napríklad na Vianoce. Ak používate jeden počítač, v histórii sa ukáže, aké darčeky si pre drahú alebo drahého vyberal.
Vymazanie histórie prehliadača nestačí
Prehliadače sú tu s nami už nejaký ten piatok a existuje veľká šanca, že ti vymazanie histórie prehliadača nerobí žiaden problém. Tu si však treba dať pozor, lebo to, čo vyhľadávaš na internete, sa neukladá len do prehliadača. Ak používaš prehliadač Chrome, potom si s najväčšou pravdepodobnosťou prihlásený do svojho Google účtu. V tomto momente sa tvoja história neukladá len do prehliadača, ale aj do tvojho Google účtu.
Ukladanie histórie vyhľadávania do Google účtu znamená, že Google vie, čo na internete robíš a aký obsah pozeráš. Google hovorí, že na základe toho ti môže poskytnúť lepšie odporúčania obsahu alebo personalizovaný zážitok z používania ich produktov.
Zároveň ale platí, že ak má niekto prístup k tvojmu počítaču, ľahko skontroluje tvoju históriu, hoci v prehliadači si ju vymazal. Stačí mu len otvoriť stránku s tvojim Google účtom, kde sa môže pozrieť na tvoju online aktivitu.
Ako vymazať históriu v Google účte?
Vymazanie histórie vyhľadávania v Google účte je jednoduché, no možno o trošku zdĺhavejšie ako vymazanie histórie prehliadača. Nižšie si vysvetlíme ako na to.
Ako prvé otvor aplikáciu Google a klikni na tvoj profilový obrázok. Otvorí sa ti okno, kde nájdeš možnosť História vyhľadávania.
Po otvorení sa ti ukáže okno, kde uvidíš niekoľko možností, ktoré potrebujeme. Ako prvé si môžeš všimnúť možnosť “Ukladá sa do aktivity na internete”. Po kliknutí na túto možnosť sa dostaneš do okna, kde môžeš vypnúť všetko ukladanie aktivity na internete a v aplikáciách.
Nižšie uvidíš možnosť automatického odstraňovania histórie. Ak nechceš mať starosti s pravidelným premazávaním histórie, môžeš si vybrať, za aké obdobie sa história automaticky premaže. Keď si túto možnosť rozklikneš, na výber máš z niekoľkých možností.
Máš na výber automatické odstraňovanie histórie po troch mesiacoch, 18 mesiacoch alebo 36 mesiacoch. Vyber si, čo ti najviac vyhovuje a klikni na možnosť ďalej.
Ako posledné uvidíš aj možnosť Odstrániť. Táto možnosť ti dáva na výber, či chceš manuálne odstrániť celú históriu alebo napríklad len posledných 15 minút.
Samozrejme, v rámci týchto nastavení si môžeš odstrániť tvoju históriu aj podľa časového intervalu, ktorý si zvolíš cez možnosť Vymazať.
Rovnako treba prízvukovať, že táto aktivita, sa ti synchronizuje naprieč zariadeniami (pozn. ak to máš povolené). Znamená to, že keď niečo robíš na smartfóne, a druhá osoba má prístup k spoločnému počítaču, kde máš prihlásený tvoj Google účet, tak sa môže pozrieť aj na tvoju aktivitu na mobile.
Nezabúdaj ani na jedno
Na záver opäť upozorňujeme, že história prehliadača nie je to isté, ako história vyhľadávania v Google účte. Ak máš teda potrebu vymazať svoju históriu, nezabúdaj, že ju musíš vymazať aj v prehliadači, aj v Google účte.
Komentáre