„Večné chemikálie“ spôsobujú rad zdravotných problémov: Vedci zistili, že sa ich veľa dostáva do tela aj cez kožu

Výskumníci zistili, že takzvané večné chemikálie, sa môžu do tela dostávať aj cez našu kožu. Spôsobujú viacero zdravotných problémov.

Večné chemikálie sa dokážu dostať do tela aj cez kožu
Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images), Unsplash (Kai Dahms)Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z University of Birmingham v novej štúdii zistili, že takzvané “večné chemikálie” sa dokážu jednoducho vstrebať do tela cez našu kožu.  

Večné chemikálie, resp. chemikálie PFAS, sú synteticky vyrábané perfluórované alebo polyfluórované látky, ktoré sa používajú na výrobu povrchov, ktoré odolávajú vlhkosti, mastnote či zašpineniu. Používajú sa napríklad v teflóne alebo Gore-Texe. Ako večné sa označujú preto, lebo sa nedokážu v prírode rozložiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako nová štúdia dokazuje, tieto toxické zlúčeniny sa dokážu jednoducho dostať cez našu kožu a do krvného obehu. Už dlhšie sa vie, že do ľudského tela sa PFAS môžu dostať aj inými spôsobmi, napríklad vdýchnutím alebo cez jedlo a vodu. Keď sa dostanú do tela, môžu spôsobiť radu problémov, napríklad zníženú imunitnú reakciu na očkovanie, zhoršenú funkciu pečene alebo menšiu váhu dieťaťa po narodení.  

Používa sa stále veľké množstvo toxických PFAS

Niektoré večné chemikálie už svetové vlády zakázali, no iné sa voľne používajú. Výskumníci zatiaľ nedokážu presne povedať, aký môžu mať stále používané látky dopad na zdravie.  

Večné chemikálie sa dokážu dostať do tela aj cez kožu
Zdroj: Pixabay (satheeshsankaran)

Dlho však odborníci predpokladali, že sa večné chemikálie nedokážu dostať cez našu pokožku. Štúdie ale naznačovali, že existuje prepojenie medzi používaním produktov na osobnú starostlivosť a koncentráciou PFAS v krvi alebo materskom mlieku. Nová štúdia však definitívne potvrdila, že tieto chemikálie dokážu vstúpiť do tela aj cez kožu.  

“Výskumníci nepredpokladali, že PFAS môžu do tela vstúpiť aj cez kožu, pretože molekuly týchto látok sú ionizované. Ide o elektrický náboj, ktorý im dáva schopnosť odpudzovať vodu alebo nečistoty. Zároveň sa ale predpokladalo, že na základe tejto špeciálnej schopnosti nedokážu prejsť cez kožnú membránu,” vysvetľuje doktorka Oddný Ragnarsdóttir, vedúca štúdie.  

Nový výskum však zistil, že to neplatí vždy. V niektorých prípadoch dokážu PFAS preniknúť do tela cez kožu a touto cestou sa môže do tela dostať významné množstvo večných chemikálií.  

V rámci práce vedci skúmali 17 odlišných večných chemikálií. Tie vyberali podľa toho, ktoré sú momentálne najpoužívanejšie a najštudovanejšie pre ich toxické účinky. Tieto látky zároveň korešpondujú so Smernicou Európskej únie o pitnej vode.  

Množstvo látok sa bez problémov dostane cez kožu

Vedci zároveň použili 3D model ľudskej kože. Ide o laboratórne vytvorené tkanivo, ktoré verne napodobňuje vlastnosti normálnej ľudskej kože. Zo 17 skúmaných látok až 15 dokázalo jednoducho preniknúť do kože. Kyselina perfluóroktánová je najregulovanejšou večnou chemikáliou a po jej aplikovaní na kožu sa absorbovalo do krvného obehu až 13,5 %. 38 % ostalo na koži pričom potenciálne sa látka na koži mohla absorbovať do krvi v dlhšom časovom úseku.

vzorka krvi
Zdroj: pixabay.com (Annett_Klingner)

“Naša práca ako jedna z prvých upozorňuje, že sa večné chemikálie dokážu vo výraznej miere absorbovať do tela aj cez kožu,” tvrdí doktor Mohamed Abdallah, spoluautor štúdie.  

Autori upozorňujú, že na svete stále existuje množstvo večných chemikálií a vzhľadom na to je potrebné, aby ďalšie štúdie presnejšie vyhodnotili riziká týchto toxických látok. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre