POZOR! Podvod „syn v tiesni“ udrel na Slovensku. Nevyplaš sa, keď ti príde táto SMS správa, ide o zákerný podvod!
Na Slovensku udrel podvod "syn v tiesni". Útočníci sa pri tomto podvode vydávajú za syna či dcéru potenciálnej obete s cieľom dostať z nej peniaze. Útok začína nevinnou SMS správou.
Natrafiť na online podvod dnes nie je vôbec náročné. Napríklad v priebehu včerajšieho dňa sme upozorňovali na päť nových rizikových obchodov, kde nákup nemusí skončiť podľa tvojich predstáv. Ide o webové stránky, ktoré ponúkajú rozličný tovar. Bohužiaľ, akonáhle zákazník zaplatí, tak e-shop sa odmlčí a tovar nikdy nedoručí. Tieto obchody tak pribudli na zoznam viac ako 130 rizikových online obchodov, kde tvoj nákup môže skončiť tak, že nielenže sa k tovaru nedostaneš, ale prídeš aj o peniaze.
Stretnúť sa ale môžeš často aj s podvodmi cez SMS správy. Nedávno náš región zaplavili podvodné pracovné ponuky. Pri tomto podvode útočník kontaktuje obeť s lákavou ponukou na prácu. Napríklad, že bude komentovať príspevky na sociálnych sieťach alebo vytvárať recenzie k produktom. Za to má potenciálna obeť dostať slušne zaplatené. Pri pokuse o výber zarobených peňazí, sa ale útočník pokúsi obeti vybieliť bankový účet.
Najnovšie na Slovensku udrel ďalší SMS podvod a to konkrétne „Syn v tiesni“. Na tento podvod sme upozorňovali približne rok dozadu s tým, že lomcuje v zahraničí, a že neskôr môže udrieť aj u nás. Tak sa teraz aj deje.
„Syn v tiesni“ udrel na Slovensku. Na túto SMS správu nereaguj!
Tento typ podvodu hrá na city rodičov, ktorí by pre svoje deti spravili aj modré z neba. Veď len ktorý rodič by povedal svojmu dieťaťu nie, keď je v núdzi?! Pravdepodobne ani jeden. V čom ale spočíva tento podvod? Poďme sa nižšie pozrieť na modus operandi tohto útoku.
Útok začína pritom nevinne, obyčajnou správou, ako môžeš vidieť nižšie (pozn. falošná správa môže mať rôznu textáciu, no jej obsah je prakticky identický). V nej útočník kontaktuje potenciálnu obeť s tým, že má nové mobilné číslo, rozbil sa mu totiž mobil.
Neprehliadni
„Ahoj oci, môj telefón je rozbitý. Toto je moje nové telefónne číslo, môžeš mi napísať na WhatsApp 4219005103,..“
Podvodník na druhej strane sa snaží presvedčiť obeť, že je jeho synom či dcérou. Následne, keď začneš so svojim údajným dieťaťom komunikovať, tak to môže trvať aj niekoľko hodín, niekedy aj dní, kým to obeť na teba „vybalí“ a pokúsi sa ťa podviesť. Môžeš si povedať, že na prvý pohľad ide o ľahko rozpoznateľný podvod, no každý rodič, hlavne starší ľudia s menej digitálnymi skúsenosťami, začnú s útočníkom v nevedomosti komunikovať a hľadať riešenie na ich problém.
Útočník sa pokúsi navodiť pocit naliehavosti
Útočník sa následne snaží vykresliť rodičovi nejakú vážnu situáciu, v ktorej sa ocitol. Jediným riešením, ako sa môže dostať z tejto zapeklitej situácie, je zväčša zaplatiť pokutu či kauciu. Samozrejme, účet, na ktorý falošný syn či dcéra požadujú uhradiť peniaze, je falošný. Tu by si mal spozornieť a overiť si, či skutočne na druhej strane telefónu je tvoj syn. V ideálnom prípade sa pokus mu zavolať na jeho číslo, ktoré máš uložené v mobile. Keď bude aktívne, tak vedz, že osoba na druhej strane klame.
Rovnako treba uviesť, že v niektorých prípadoch je tento útok úzko cielený a obeť môže poznať aj meno tvojich detí. Maj preto na pamäti, že keď ti príde takáto SMS správa, tak zostaň v kľude a over si jej vierohodnosť.
Komentáre