Takto môžeš prispôsobiť Android smartfón tvojej babke či dedkovi. Zjednoduším im ovládanie mobilu

Seniori majú väčší problém s ovládaním smartfónu, no tu je 7 spôsobov, ako im vieš lepšie prispôsobiť Android zariadenie.

senior smartfon
Zdroj: Andrew Angelov / Shutterstock.com

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou digitálnej doby. Už nejde len o zariadenia, cez ktoré môžeme volať alebo písať SMS.  

V telefónoch už bežne nájdeme takmer všetko, čo v každodennom živote potrebujeme, od internetu cez navigáciu, fotoaparát, sociálne siete, e-mail, správy, až po internet banking a iné digitálne peňaženky. Ak sa radíš k mladým ľuďom, narábanie so smartfónom zvládaš pravdepodobne ľavou zadnou, no seniori mávajú spravidla problém poradiť si s komplikovanejšími funkciami moderných mobilných zariadení.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Určite máte v rodine aj vy niekoho staršieho, pre koho je smartfón synonymom “nočnej mory”. Ak ale používa Android, potom máš šťastie. Android je známy tým, že ho môžeš prispôsobiť ako len chceš a nižšie si ukážeme niekoľko spôsobov, ako sa dá prispôsobiť tak, aby vyhovoval aj seniorom.  

Ako môžeš prispôsobiť smartfón pre seniora?

Väčší text 

Nie je nič nové, že starší ľudia už nemajú taký dobrý zrak ako za mladosti. V nastaveniach však môžeš upraviť prvky rozhrania tak, aby boli o niečo väčšie a dali sa jednoduchšie prečítať. Otvor možnosti obrazovky a tam nájdeš možnosť nastaviť veľkosť textu a ďalších prvkov.  

Ako Prispôsobiť smartfón seniorovi
Zdroj: Vosveteit.sk

V závislosti od modelu smartfónu môžete ďalšie nastavenia nájsť v nastaveniach Dostupnosti. To platí aj pri smartfónoch POCO.  

Ako Prispôsobiť smartfón seniorovi
Zdroj: Vosveteit.sk

Použite jednoduchší launcher 

Drvivá väčšina smartfónov používa launcher, ktorý sa zakladá na moderných trendoch. Senior sa však môže ľahko stratiť v množstve widgetov, okien a ikon. Existujú ale verzie launcherov, ktoré sú robené špecificky pre starších užívateľov. Vyznačujú sa jednoduchším a priamočiarejším dizajnom. Napríklad Elder Launcher nájdete v Obchode Play. Toto užívateľské rozhranie sa vyznačuje dizajnom podobným starším tlačidlovým telefónom.  

Navigácia tlačidlami 

Množstvo smartfónov umožňuje ovládanie pomocou gest, čo ale môže byť pre staršieho človeka mätúce. Pomôcť mu však môžeš aj zapnutím klasickej navigácie pomocou troch tlačidiel. Túto možnosť nájdeš v nastavení gest, v možnosti Systémová navigácia. Tu si môžeš vybrať, či chceš zariadenie ovládať gestami alebo klasicky troma tlačidlami.  

Ako Prispôsobiť smartfón seniorovi
Zdroj: Vosveteit.sk

Zväčšenie klávesnice 

Rovnako ako pri zväčšení textu, aj zväčšenie klávesnice môže senorovi pomôcť lepšie vidieť na písmená. Väčšina Android smartfónov používa predvolenú klávesnicu Gboard. Na nej si kliknite na ikonu štyroch štvorcov, ktorú nájdete v ľavej časti klávesnice. Otvorí sa vám menu, kde nájdite možnosť zmeniť veľkosť.  

Ako Prispôsobiť smartfón seniorovi
Zdroj: Vosveteit.sk

Priame vytočenie 

Namiesto hľadania kontaktov v smartfóne môžeš vytvoriť widgety, ktoré vytočia kontakt priamo. Otvort si widgety a v kontaktoch nájdi ten, ktorý sa nazýva Priame vytáčanie. Kliknite naň, vyber si kontakt a následne ho len umiestni na obrazovku.  

Ako Prispôsobiť smartfón seniorovi
Zdroj: Vosveteit.sk

Predčítanie textu na obrazovke 

Väčšina smartfónov prichádza s funkciou TalkBack, ktorá číta text na obrazovke nahlas. To môže pomôcť seniorovi pochopiť, čo sa na obrazovke nachádza, ak trpí problémami so zrakom. Túto funkciu mu môžeš zapnúť v Nastaveniach smartfónu, konkrétne na karte Dostupnosť.

Ako Prispôsobiť smartfón seniorovi
Zdroj: Vosveteit.sk

Režim pre seniorov 

Niektoré modely smartfónov, no nie všetky, ponúkajú režim pre seniorov. Ide o režim, ktorý v sebe zahŕňa niekoľko rôznych funkcií, vrátane zväčšenia textu a ďalších. Pozri sa, či sa v smartfóne tento režim nenachádza. POCO tento režim nemajú, no ak chceš skontrolovať ten tvoj, nastavenie najrýchlejšie nájdeš cez vyhľadávaciu lištu v nastaveniach smartfónu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre