Toto sú časté mýty, ktorým mnohí veria o tom, ako funguje režim inkognito počas prehliadania internetu

Režim inkognito nie je tak bezpečný, ako si mnohí myslia. Pozri sa na najčastejšie mýty, ktorým ľudia veria v súvislosti s prehliadaním internetu v tomto režime.

Chrome inkognito_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Určite si sa už stretol s pojmom „režim Inkognito„. Ide o „súkromné prehliadanie“, ktoré však tak celkom súkromné v realite nie je, ihneď si povieme viac.

Ak si myslíš, že súkromné prehliadanie je skutočne súkromné a môžeš si tak surfovať na internete ako len chceš, tak si na obrovskom omyle, ktorý ťa môže vyjsť na poriadne draho. Vie ísť napríklad o prihlásenie sa do tvojho PayPal účtu na verejnom počítači.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Týmto mýtom o režime inkognite verí mnoho ľudí, robí ale chybu

Súkromné prehliadanie ťa nechráni

To, že si práve v režime Inkognito, ťa nijako zázračne nechráni pred rôznymi malvérmi. Tie si totiž nevyberajú na základe toho, či si práve v tomto režime alebo nie. Taktiež buď obozretný, čo sa týka sťahovania súborov, pretože sa ti môže ľahko stať, že si nainštaluješ malvér, vysvetľuje portál howtogeek.com.

V tomto režime nie si neviditeľný, hoci si to môžeš myslieť

Stránky môžu sledovať tvoje prihlásenie, a spolu s tým za tebou zostáva aj digitálna stopa. Ide napríklad o komentáre, ktoré si zanechal na sociálnej sieti, označenia príspevkov a podobne. Sú schopné tiež monitorovať tvoje interakcie, ako je prechádzanie stránok či tvoj čas strávený na stránke. 

Ľudia, ktorí používajú ten istý počítač alebo telefón po tebe ale nemôžu vidieť, aké stránky si navštívil, ak si práve v tomto režime (pozn. toto platí len čiastočne). Avšak správca siete a tvoj poskytovateľ internetových služieb stále môžu vidieť, aké stránky navštevuješ. Toto si je potrebné pamätať, pretože určite nechceš dospieť k nepríjemným situáciám. Rovnako to platí aj v prípade tvojho zamestnávateľa. Inkognito režim ťa neochráni. Väčšinou zamestnávatelia smerujú tok dát cez vlastný server, na ktorom sa môže ukladať prakticky čokoľvek, čo robíš na internete (a často aj na počítači).

Režim inkognito ťa neochráni pred hackermi ani inými typmi kybernetických útokov, pretože nepridáva žiadne dodatočné bezpečnostné opatrenia. Hoci nezaznamenáva históriu v prehliadači, informácie o tvojich navštívených stránkach môžu byť stále dostupné prostredníctvom DNS cache, čo znamená, že zdatnejší podvodníci môžu získať prístup k týmto údajom aj po tom, ako vypneš daný režim.

Súkromné prehliadanie nezabráni sledovaniu

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia používajú režim súkromného prehliadania, je snaha zabrániť webovým stránkam sledovať ich aktivitu na internete a následne zobrazovať cielené reklamy. Vyvedieme ťa ale z miery, k sledovaniu dochádza stále a to bez ohľadu, či tento režim máš aktívny alebo nie.

8 spôsobov ako nás môže Google sledovať cez smartfón
Zdroj: Pixabay (myrfa, OpenClipart-Vectors a OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Hoci stránky nemôžu vidieť tvoje uložené cookies z bežných prehliadacích relácií, stále môžu ukladať dočasné cookies, ktoré sa vymažú až po ukončení režimu. To znamená, že webové stránky a aplikácie ťa budú sledovať aj počas súkromného prehliadania.

Ak chceš prehliadať web anonymne, zváž vyskúšať služby VPN, tie zo sebou prinášajú množstvo výhod, napríklad ak sa často pripájaš na verejné Wi-Fi siete, VPN by mala byť nutnosť. Webová stránka je schopná vidieť tvoju IP adresu a teda vie, že si stránku navštívil a to aj keď si práve v Inkognito režime. IP adresa vie o tebe napríklad prezradiť tvoju približnú lokalitu. Práve VPN vie zamaskovať tvoju adresu, čiže naozaj zváž, či to nie je pre teba tá správna voľba.

Režim inkognito je bezpečný na internetové bankovníctvo

Mnohí ľudia veria, že v tomto režime je bezpečnejšie pracovať s aplikáciami, kde pracuješ s financiami. Opäť ide o mýtus. Režim inkognito neponúka žiadnu ďalšiu bezpečnosť pre internetové bankovníctvo. Na bezpečné online bankovníctvo je dôležité používať zabezpečené pripojenie (HTTPS) a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

Bankový trojan anatsa sa objavuje v Obchode Play
Zdroj: Unsplash (Alexander Grey, Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

Používanie režimu inkognito zrýchľuje internetové pripojenie

Ďalším častým mýtom je, že internetové stránky sa ti načítavajú rýchlejšie v režime inkognito. Nie je tomu tak. Práve naopak. Keď prehliadaš internetové stránky bez režimu inkognito, tak sa ti do pamäte prehliadača ukladajú dočasné údaje, ktoré neskôr využívaš pri otvorení stránok. V režime inkognito tieto údaje vždy sťahuješ ako otvoriť nejaký web.

Poznáš aj ty iné mýty o tomto režime? Daj nám o nich nižšie vedieť, prípadne na sociálnych sieťach. Článok následne doplníme aj o tvoje poznatky.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre