Môžu nám nositeľné smart zariadenia ublížiť? Nová štúdia prichádza s týmto verdiktom!

Dnes na sebe môžeme nosiť niekoľko zariadení, ktoré nám ukážu telesné funkcie, alebo nám uľahčia komunikáciu. Môžu pre nás predstavovať riziko?

Môžu nás smart zariadenia ohroziť?
Zdroj: Unsplash (Ante Samarzija), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Smart hodinky, prstene či iné druhy „chytrých“ zariadení sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Mnohí z nás do týchto zariadení investujú nemalo peňazí a niet sa čomu čudovať, ide o užitočné vecičky, ktoré nám môžu zjednodušiť život.

Moderné smart hodinky nám pomáhajú monitorovať tep srdca, objem kyslíku v krvi a počítajú, koľko krokov sme za deň spravili. Sú však pre nás bezpečné? Pre mnohých áno, avšak portál Eurekalert vysvetľuje, že smart hodinky, náramky a ďalšie podobné zariadenia môžu ohroziť tých z nás, ktorí používajú kardiostimulátory alebo iné medicínske zariadenia. Vyplýva to z nedávno publikovanej štúdie publikovanej v Heart Rythm.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci výskumu vedci analyzovali tri najpoužívanejšie zariadenia na kardio resynchronizačnú terapiu. Skúmali ako zariadenia fungujú počas takzvanej bioimpedancie. Ide o metódu, ktorá do tela pustí veľmi jemný a pre nás nepostrehnuteľný elektrický prúd. Ten prejde telom a smart zariadeniam umožní zistiť kompozíciu tela, teda množstvo svalovej hmoty, tuku a podobne. Zároveň ale dokážeme pomocou bioimpedancie zistiť aj hladinu stresu či stav orgánov a dýchania.

„V tomto prípade bioimpedancia vytvorila elektrický ruch, ktorý presiahol hranicu stanovenú Správou potravín a liečiv. Zároveň bránil správnej funkcii rozličných srdcových prístrojov,“ tvrdí vedúci štúdie, Benjamin Sanches Terrones.

Výsledky výskumu pochádzajú z testovania, ktoré prebehlo v laboratórnych podmienkach. Autori štúdie teda zdôrazňujú, že smart zariadenia majú potenciál narušiť správnu funkciu srdcových prístrojov, no v žiadnom prípade nie sú výsledky dôkazom okamžitého rizika pre pacientov. Smart zariadenia ale môžu prerušiť správny chod prístrojov alebo zaviesť do srdca nadbytočné elektrické impulzy.

Viac povedia klinické testy

Práca teda naznačuje možné riziko, ale autori štúdie budú potrebovať dáta z klinických testov, než budú môcť vyvodiť jasné závery. V rámci klinických štúdií lepšie preskúmajú dopad smart zariadení na srdcové prístroje pacientov.

Posledné roky sa vedci zaujímajú aj o to, či môže funkciu srdcových prístrojov ovplyvniť napríklad aj smartfón. Lekári už dlhšiu dobu varujú, že srdcové prístroje môžu byť ovplyvnené bežnými elektrickými spotrebičmi, hlavne kvôli magnetickým poliam. Varujú preto pacientov, aby sa vyhli noseniu smartfónov v náprsných vreckách, či celkovo v blízkosti kardiostimulátora.

V poslednej dobe však nosíme čoraz viac zariadení, ktoré nám uľahčujú život. Smart hodinky nám môžu ukázať nielen rôzne zdravotné údaje, no môžeme cez ne volať, alebo si čítať správy bez toho, aby sme museli vytiahnuť smartfón z vrecka. Autori štúdie poznamenávajú, že medicína za novými zariadeniami nestíha a tak nemáme jasnú predstavu o tom, ako by nás rôzne smart prístroje mohli ovplyvniť.

Nemusíte sa ale báť. Zdraví ľudia nie sú smart zariadeniami ovplyvňovaní, no problém môže nastať, ak máte v tele implantované nejaké elektronické zariadenie, vo väčšine prípadov kardiostimulátor. V ďalších krokoch sa vedci pohnú bližšie ku klinickým testom, ktoré načrtnú možné riziká o čosi jasnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre