Seizmické vlny oživujú 20 ročnú hypotézu: Nachádza sa v prostriedku planéty ešte jedna vrstva?

V rámci nového výskumu vedci pomocou seizmických vĺn odhaľujú anomáliu v centre Zeme.

Nachádza sa v jadre zeme nová vrstva?
Zdroj: Drew Whitehouse, Son Phạm and Hrvoje Tkalčic

Naša Zem sa skladá z niekoľkých vrstiev, no o tých hlbších vedci vedia len prostredníctvom seizmických vĺn. Tie im nedávno prezradili niečo viac o zemskom jadre, najhlbšej časti našej planéty.

Výskumníci z Australian National University publikovali štúdiu, v ktorej naznačujú existenciu novej vrstvy, ktorá sa má nachádzať v úplnom strede Zeme. Najhlbšou vrstvou je momentálne zemské jadro, ktoré sa rozdeľuje ešte na vnútorné a vonkajšie. Vonkajšia časť zemského jadra sa skladá prevažne z roztavených kovov a horniny, zatiaľ čo vnútorná časť je o niečo pevnejšou vrstvou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdii však vedci objavili stopy novej a ešte o niečo hlbšej vrstvy. Tú označujú ako najvnútornejšia časť zemského jadra. Predpokladajú, že sa táto vrstva skladá z pevnej kovovej gule.

„Teória o kovovej guli ležiacej v úplnom prostriedku planéty vznikla pred približne 20 rokmi. Spočiatku išlo o hypotézu, ktorú sme nevedeli nijak dokázať, no v rámci našej práce sme našli dôkazy ukazujúce na jej existenciu,“ tvrdí doktor Thanh-Son Pham, jeden z autorov štúdie.

Pochopenie evolúcie zemského jadra vedcom otvorí dvere k novým poznatkom o minulosti a evolúcii Zeme. Ako tvrdia autori štúdie, vnútorné zemské jadro možno považovať za akúsi časovú kapsulu. V tejto vrstve nájdeme stopy evolučnej histórie planéty o udalostiach, ktoré sa odohrali pred miliónmi až miliardami rokov.

Nová vrstva Zeme

Ako sme už spomenuli, stopy novej vrstvy vedci odhalili pomocou seizmických vĺn. Tie sa šíria priamo cez stred planéty a „vyskočia“ na druhom konci. Výskumníci v rámci svojej práce tieto vlny analyzovali. Vo väčšine prípadov však ide o mimoriadne jemné signály, vedci preto museli vyvinúť novú metódu, ktorá by im umožnila signály zosilniť.

„Zistenia našej štúdie sú mimoriadne fascinujúce. Poskytujú nám totiž jedinečný spôsob ako skúmať vnútorné jadro Zeme, presnejšie región v úplnom prostriedku planéty,“ vysvetľuje Pham.

V rámci práce vedci skúmali seizmické vlny zemetrasenia, ktoré vzniklo na Aljaške. Seizmické vlny sa šírili interiérom Zeme, dokým sa „neodrazili“ niekde v južnom Atlantickom oceáne. Následne sa vrátili späť k Aljaške. Autori vysvetľujú, že seizmické vlny môžu spomaliť alebo zrýchliť na základe uhla, pod ktorým sa dostanú do najvnútornejšej časti zemského jadra. Výskumníci už dlhšiu dobu o tomto fenoméne vedeli, no až doteraz nedokázali vysvetliť, prečo k tomuto zvláštnemu správaniu dochádza.

Ak ale predpokladáme, že vo vnútornej časti zemského jadra leží ešte jedna hlbšia vrstva, tento prípad vieme vysvetliť elegantným spôsobom. Čo sa však týka samotnej najvnútornejšej vrstvy jadra, zatiaľ vieme len to, že existuje. Autori výskumu však veria, že štúdiou tohto regiónu získame kľúčové poznatky o tom, ako sa naša planéta formovala a postupom času vyvíjala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre