Veda a výskumZariadenia

Ako presné sú smart hodinky pri meraní energetického výdaju? Takto dopadli tri populárne zariadenia v teste!

Športové smart zariadenia poskytujú niekoľko funkcií, no ich užitočnosť značne kolíše.

Množstvo fitness náramkov alebo smart hodiniek dokáže merať množstvo energie, ktorú vynaložíme počas dennej aktivity či pri cvičení. Sú ale tieto merania presné? Viacero štúdií totiž dokázalo, že ak sa snažíme niečo monitorovať a kontrolovať na základe nepresných dát (pozn. redakcie: V tomto prípade úroveň našej telesnej aktivity), môžeme napáchať viac škody ako úžitku.

V rámci novej štúdie sa preto portál Stronger by Science rozhodol otestovať presnosť troch populárnych smart zariadení – Apple Watch 6, Polar Vantage V a Fitbit Sense. V rámci svojej štúdie monitorovali 60 mladých ľudí, ktorými bolo 30 žien a 30 mužov. Všetci dobrovoľníci mali okolo 25 rokov a BMI index okolo 23,1.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas experimentu dobrovoľníci podstúpili päť rozličných aktivít: od sedenia, chôdze, behu, cvičenia až po cyklistiku. Každé cvičenie trvalo desať minút, počas ktorých nosili nielen smart hodinky a náramky, ale aj presnejšie meracie zariadenia Polar H10 a MetaMax 3B. Tie slúžili ako referencia pre presnosť smart hodiniek.

Na základe niekoľkých kritérií následne skúmali odchýlku smart nositeľných zariadení. Výsledky testov ukázali že čo sa týka monitorovania energetického výdaja, žiadne zariadenie v teste neuspelo. Všetky tri nedokázali správne odhadnúť množstvo energie, ktorú dobrovoľníci počas jednotlivých cvikov vynaložili.

Ak by sa smart zariadenia pravidelne sekli napríklad o 100 kalórií na deň, sú síce nesprávne, no stále môžu byť užitočné. V tomto prípade sa ale všetky tri merané zariadenia mýlili spôsobom, ktorý sa nedá jednoducho predvídať. Inými slovami, ani na jedno zariadenie sa nedá spoľahnúť s tým, že nám správne ukáže energetický výdaj počas dňa.

„Predpokladáme, že drvivá väčšina ľudí si uvedomuje nepresnosť smart zariadení a výsledné údaje interpretuje s určitou opatrnosťou. V tomto prípade však nemôžeme hovoriť o zanedbateľnej chybe zaokrúhlenia alebo konštantnej odchýlke, ktorú môžeme akceptovať a upraviť si podľa nej výsledky,“ vysvetľujú výskumníci.

Ich práca sa zhoduje s predchádzajúcimi štúdiami, ktoré rovnako varujú, že smart zariadenia nemerajú náš energetický výdaj presne.

Smart zariadenia môžu byť aj užitočné

Náš energetický výdaj je len jedným z niekoľkých parametrov, ktoré smart zariadenia merajú. Čo sa týka tých ostatných, výskumníci zistili, že Apple Watch 6 dokáže spoľahlivo merať tep srdca pri rôznych aktivitách. Čo sa však týka ostatných dvoch zariadení, tam sa presnosť líšila na základe vykonávanej aktivity.

ako presne chytre hodinky meraju aktivitu
Zdroj: strongerbyscience.com, excellent (výsledok je praktický zhodný s referenčným zariadením), very good (výsledok mal malú odchýlku od referenčného zariadenia), good (odchýlka bola väčšie, no stále použiteľná), poor (odchýlka bola výraznejšia) a very poor/Impractical (nevhodné na použitie/nepraktické))

Nie sú to však len tri zariadenia, ktoré sú pomerne spoľahlivé pri meraní tepu. Predchádzajúce štúdie ukázali, že tep dokáže pomerne spoľahlivo merať množstvo zariadení, no samozrejme sa nájdu aj výnimky. Niektoré zariadenia dokážu s vysokou presnosťou merať aj denný počet krokov.

Výskumníci svojou prácou nechcú smart zariadenia zhadzovať. Vysvetľujú, že môže ísť o užitočnú technológiu, no nemali by sme sa až príliš spoliehať na to, čo nám ukazuje. Ako tvrdia autori, ak sa začneme príliš spoliehať na nepresné dáta, mohlo by nám to v konečnom dôsledku viac uškodiť. Zároveň dodávajú, že presnosť zariadení sa nedá určiť všeobecne, teda každý jeden model smart hodiniek, alebo fit náramku, musí byť otestovaný samostatne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close