Konflikt na Ukrajine podnecuje vývoj autonómnych „vražedných robotov“: Je to ale cesta, ktorou by sme sa mali vydať?

Povaha vojenských konfliktov sa nezastaviteľne mení a svetové veľmoci investujú do autonómnych systémov, ktoré nepotrebujú pomoc človeka.

titulka-umela-inteligencia
Zdroj: labs.openai.com, Vosveteit.sk

Technológie idú každý deň dopredu míľovými krokmi a jednou zo sfér, ktorá postupuje rapídnym tempom, je umelá inteligencia. Využitie nachádza v širokom spektre rôznych odborov a či sa nám to páči alebo nie, vojenská sféra je jedným z nich.

Čoraz častejšie počúvame o autonómnych zbraňových systémoch, ktoré si dokážu automaticky vyhľadať svoj cieľ a zvoliť optimálnu taktiku útoku. Tieto typy systémov majú potenciál prekonať reakcie aj trénovaného človeka. Pod autonómnym zbraňovým systémom sa môže rozumieť napríklad automatizované protilietadlové delo alebo „vražedný robot“, ktorý sa dokáže presúvať po bojisku a útočiť na rôzne ciele.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ozbrojená umelá inteligencia predstavuje budúcnosť vojny,“ píše sa vo vyhláseniach amerického Ministerstva obrany a NATO.

Svetové vlády sa učia hlavne z vojenských operácií na Ukrajine a Hornom Karabachu, informuje portál The Conversation. V prebiehajúcom konflikte na Ukrajine sa ukázala byť obzvlášť účinnou takzvaná vyčkávajúca munícia, akýsi kríženec medzi bombou a dronom. Takýto typ zbrane sa môže vznášať vo vzduchu dlhú dobu, kým čaká na svoj cieľ.

Vojna však so sebou prináša obete a čím dlhšie konflikt trvá, tým viac vojakov padne na oboch stranách. Svetové vlády preto hľadajú spôsoby, ako svojej strane poskytnúť na bojisku čo najväčšiu výhodu. Mnohé z nich vidia budúcnosť práve vo vojenských robotoch, ktoré by si dokázali vybrať cieľ, dostať sa k nemu a zaútočiť bez toho, aby potrebovali pomoc človeka.

Spôsob vedenia vojny sa mení a tento mesiac ruský výrobca zbraňových systémov oznámil, že chce vyvinúť ozbrojenú verziu prieskumného robota Marker.

Ide o bezpilotné vozidlo, ktoré by sa zapojilo do konfliktu.

Plne autonómne drony sa ale využívajú aj dnes, napríklad na ochranu ukrajinských elektrární.

Konflikt budúcnosti

Ukrajinský minister digitálnej transformácie, Mykhailo Fedorov, tvrdí, že plne autonómne zbraňové systémy sú ďalším logickým a nevyhnutným krokom vo vývoji vojenských konfliktov. Zároveň dodal, že s vojakmi by mohli na bojisku stáť bok po boku v najbližších šiestich mesiacoch.

„S narastajúcimi stratami na Ukrajine však rastie aj tlak na dosiahnutie rozhodujúcich výhod na bojisku s plne autonómnymi zbraňami“

Čo sa však týka budúcnosti vojny, experti sa delia na dva tábory. Niektorí vidia v autonómnych vražedných robotoch budúcnosť a spôsob, ako ochrániť ľudské životy. Či už vo veci útoku alebo obrany, autonómne systémy sa môžu rozhodnúť v zlomku sekundy a tým aj drasticky rozšíriť možnosti danej strany.

Samozrejme nie každému sa páči budúcnosť, v ktorej by na bojisku pobehovali autonómne roboty schopné „loviť“ svoje obete bez ohľadu na dennú dobu alebo poveternostné podmienky. Roboty nepotrebujú jesť ani spať a zatiaľ neexistuje záruka toho, že by neboli tieto stroje použité proti ľuďom.

Kritici dávajú do popredia hlavne scenár, v ktorom by autonómny robot napadol pozíciu nepriateľa a zlikvidoval všetkých vojakov. Vražedný robot by totiž mohol byť špecificky naprogramovaný na „lov“ ľudských oponentov. Na jednu stranu je smrť vo vojenskom konflikte síce smutnou, no nevyhnutnou realitou. Rozhodnutie nad životom a smrťou by však podľa viacerých odborníkov malo ostať v rukách človeka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre