Android 14 vám pomôže zbaviť sa nevyžiadaných aplikácií. Na tejto funkcii pracuje Google!
Android 14 príde s novinkou, ktorá vám zjednoduší život. Google pracuje na funkcii, ktorá vás zbaví nevyžiadaného softvéru.
Väčšina smartfónov prichádza s množstvom predinštalovaných aplikácií, no len hŕstka z nich nájde reálne využitie. Ich odstránenie nie je pritom vôbec jednoduché. Nehovor viac o tom, že často výrobcovia telefónov do smartfónu nahrajú aplikácie aj prostredníctvom rôznych aktualizácií a to bez nášho riadneho súhlasu. Tieto nepotrebné aplikácie sa v technologickej sfére označujú ako bloatware, hoci samotná definícia tohto slova nie je ani zďaleka jasná.
Mnohí sa však zhodnú na tom, že ak sa aplikácie nainštalujú v pozadí a bez nášho vedomia, s istotou ich možno považovať za bloatware. Rovnakého názoru je aj spoločnosť Google, ktorá sa s novou verziou Androidu rozhodla proti tomuto nevyžiadanému softvéru bojovať.
Momentálne pracujú na funkcii pre Android 14, ktorá by užívateľovi umožnila sledovať aplikácie nainštalované na pozadí a následne ich jednoducho vymazať. Zatiaľ sa ale zdá, že táto možnosť bude poriadne schovaná v nastaveniach a chce to trošku „kopania“, než sa ku nej dostanete. Funkcia monitorovania nežiadúceho softvéru sa totiž ukrýva za vývojárskymi nastaveniami.
Keď sa už však užívateľovi podarí k nastaveniam dostať, monitorovanie aplikácií nainštalovaných na pozadí je poháňané novým systémom kontroly inštalácie na pozadí. Dôkazy naznačujú, že táto funkcia sa objaví nielen v novom Androide 14, ale aj v Android 15.
Google often adds the SELinux policy for new properties/system services to AOSP well before the underlying features themselves are added to AOSP.
This new sepolicy was added for a system service that'll power new features in Android 14 and Android 15 (!!!) pic.twitter.com/87vpCvMdO2
— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) November 10, 2022
Neprehliadnite
Funkcia monitorovania aplikácií nainštalovaných na pozadí vám prinesie prehľadné okno, v ktorom uvidíte zoznam všetkých aplikácií nainštalovaných potichu a bez vášho vedomia. Pri týchto aplikáciách sa vám zároveň objaví možnosť ich odstránenia.
„Výrobca alebo poskytovateľ mobilných služieb môže umožniť inštaláciu aplikácií na pozadí a bez vedomia užívateľa. Ani jedna z daných aplikácií nie je potrebná pre správny chod zariadenia a tým pádom môžete odinštalovať akékoľvek aplikácie, ktoré ste si nevyžiadali,“ informuje portál XDA Developers.
Boj proti nevyžiadanému softvéru
Čo sa ale týka ďalších možností funkcie, zdá sa že neberie do úvahy tie aplikácie, ktoré inštalujú softvér v popredí. Medzi tieto aplikácie sa ráta napríklad Obchod Play. To však nie je zlé, pretože v drvivej väčšine prípadov si inštalácia vyžaduje povolenie a prebieha s vedomím užívateľa. Nová ochrana pred bolatwarom by však našla využitie v prípade, ak sa výrobca rozhodne s aktualizáciou priniesť do zariadenia aj nový softvér. Rovnako bude zaujímavé sledovať, či Google zapracuje aj na tom, ak nejaká iná aplikácia tretej strany nainštaluje softvér do telefónu, či nás to upozorní. Nateraz ale k tomuto nemáme bližšie informácie.
Bolatwarom sa vyznačujú typicky rôzne nadstavby Android operačného systému. Výrobca sa môže rozhodnúť základný operačný systém upraviť a priniesť svoju vlastnú verziu, ktorú označujeme ako nadstavba. Príkladom je Xiaomi a ich nadstavba MIUI. Ak používate zariadenia tohto výrobcu, potom ste sa s bloatwarom stretli isto aj vy. No pre objektívnosť treba povedať, že aj ďalší výrobcovia inštalujú do svojich telefónov rôzne aplikácie.
Xiaomi je ale známe tým, že do svojich zariadení predinštaluje rôzne aplikácie priamo od nich. Či už ich považujeme za užitočné alebo nie, musí zvážiť každý sám. Xiaomi sa ale neštíti umiestniť reklamy priamo do predinštalovaných aplikácií. Pre mnohých sa teda stávajú otravnými a nepotrebnými.
Komentáre