Meitu ukončuje spoluprácu so Xiaomi, čo to pre čínskeho giganta znamená?

Spolupráca medzi Meitu a Xiaomi trvala len dva roky. Teraz je však u konca a Xiaomi sa musí zaobstarať bez ich patentov, čo to znamená?

Xiaomi a meitu
Zdroj: Xiaomi/Meitu

Spoločnosť Meitu, známa najmä pre svoje smartfóny zamerané na kvalitnú fotografiu, ukončuje svoju spoluprácu s čínskym gigantom Xiaomi. Bývalý partner Xiaomi už dlhšie smartfóny pod svojou značkou nevyrába, avšak poskytovalo Xiaomi svoje patenty a technológie, a tak mohli vznikať smartfóny v spolupráci medzi nimi. Tomu je však koniec a podľa portálu Gizmochina.com Meitu oznamuje koniec svojej dohody. Ako to bude ďalej?

Meitu a smartfóny

Až do roku 2019 bola čínska spoločnosť Meitu známa pre svoje fotosmartfóny a aplikácie pre úpravu fotografií. Ešte v novembri 2018 stihla spoločnosť uzatvoriť dohodu so Xiaomi a dohodnúť sa tak na spolupráci a vzájomnej pomoci. Z tejto spolupráce však stihol vzniknúť len jeden smartfón, a tým bol Mi CC9 Meitu Custom Edition, teda špeciálna edícia smartfónu u nás predávaného ako Mi 9 Lite. Smartfón si ihneď získal mnohých fanúšikov najmä pre svoje kamery a kompaktné rozmery, ale i pre AMOLED displej za dostupnú cenu. Ďalšie smartfóny síce v spolupráci nevznikli, no Xiaomi využívalo patenty a technológie svojho partnera. Po dvoch rokoch spolupráce ale dohoda končí i keď pôvodne bola naplánovaná na celých 30 rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec pôsobenia na trhu?

Okrem konca dohody so Xiaomi Meitu ohlasuje i koniec pôsobenia na trhu so smartfónmi. Posledný smartfón pod značkou Meitu bol model V7 vydaný ešte na začiatku roka 2019. Po dlhšej odmlke sa zdalo, že v roku 2020 prídu nové smartfóny, to sa však nikdy nestalo. Podľa všetkého sa teda Meitu sústredí na vývoj softvéru a ďalšie smartfóny už neuvidíme.

A čo tento koniec dohody znamená pre Xiaomi? Xiaomi stráca práva na patenty a technológie od spoločnosti Meitu a tým pádom bude musieť nájsť vlastné riešenia, najmä v oblasti mobilnej fotografie. Veríme ale, že čínsky gigant je dostatočne sebestačný na to, aby ich tento koniec dohody veľmi nezasiahol a bude i naďalej ponúkať prémiové zariadenia za čo najnižšiu cenu i keď práve pre nedostatok čipsetov hrozí, že Xiaomi bude musieť cenu svojich smartfónov navýšiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre