Máte spomalený počítač? Dôvodom môže byť škodlivý malware. Takto zistíte či Váš počítač nie je napadnutý
Máte pomalý počítač? Dôvodov prečo je tomu tak môže byť viacero. Pozrite sa, ako zistíte či Váš PC nie je napadnutý malwarom alebo vírusom.
PC s Windows niekedy „chytia“ nebezpečné vírusy, ale nie každý pomalý alebo pokazený počítač je ním aj automaticky infikovaný. Tu je spôsob, ktorým si to môžete overiť.
Ake sú príznaky vírusu alebo mlaweru?
Slabý výkon, skraty aplikácií a zamrznutie počítaču môžu byť občas znakom vírusu alebo iného typu malware. Nie vždy to tak ale aj je. Existuje mnoho iných príčin možného spomalenia Vášho PC. Na druhej strane, ak aj Váš počítač beží svižne, neznamená to, že nie je infikovaný. Moderný malware narozdiel od staršieho beží potichu v pozadí skúšajúc sa vyhnúť jeho zachyteniu, aby tak mohol ukradnúť napríklad číslo Vašej kreditnej karty a iné osobné údaje. Inak povedané, dnešný malware je vo väčšine prípadoch naprogramovaný na získanie peňazí a nie na spôsobenie problémov s počítačom.
Nižší výkon ale stále môže byť jedným zo znakov, že máte malware. Podivné aplikácie vo Vašom systéme tiež indikujú malware, ale opäť to tak byť nemusí. Jediným spôsobom ako to zistiť je prehľadať Váš systém.
Ako zistiť či je proces vírusom alebo nie?
Možno Vás zaujíma či je zvláštny proces v Správcovi úloh vírusom alebo nie (otvoríte ho Ctrl + Shift + Esc alebo pravým kliknutím na panel úloh a zvolením „Správca úloh“).
Je bežné, že v správcovi uvidíte niekoľko bežiacich procesov, ako môžete vidieť nižšie, ako aj to, že keď kliknete „Rozbaliť“, tak uvidíte ďalšie. Okrem toho majú mnohé z nich zvláštne názvy, čo takisto neindikuje podozrivosť. Mnohé procesy bežia totiž ako aplikácie, resp. úlohy Windowsu, alebo sa jedná o Vami nainštalované aplikácie (pozn. redakcie: v našom prípade napr. Spotify, Skype,..). Inými slovami, jedná sa o normálny jav.
Neprehliadni
Ak však spozorujete neznámu aplikáciu, ktorá spotrebúva nadmieru výkon, pamäť či jednu z ďalších položiek, tak sa môže jednať škodlivý malware. Predtým, ako však „spanikárite“, tak Windows umožňuje dohľadanie informácií o konkrétom procese online (pozn. redakcie: s výnimkou Wundowsu 7, kde musíte proces vyhľadať manuálne). Kliknite pravým tlačítkom na Panel úloh a zvoľte možnosť „Hľadať online“ pre nájdenie viac informácií. Ako sme však v úvode spomínali, nie každý malware sa snaží „vyťažiť“ Váš výkon počítača na maximum, preto je dobré z času na čas sa pozrieť aj na aplikácie, ktorých názvy Vám absolútne nič nehovoria. Nič za to nedáte, potrvá Vám to len pár sekúnd a na konci dňa si môžete v budúcnosti ušetriť kopu nepríjemnosti.
Ak sa informácie o malware objavujú po vyhľadaní procesu, ide o jeho typický znak. Stále si ale nemôžete byť celkom istý. Proces sa môže maskovať napríklad tým, že ide o Google Chrome (chrome.exe), ktorý sa v skutočnosti nachádza úplne v inom súbore Vášho systému. A preto Vám odporúčame v pravidelnom intervale preskúmať Váš počítač aj pomocou anti-vírusového programu, prípadne vstavaným Windows Defenderom.
Ako preskenovať počítač
Windows 10 automaticky skenuje Váš PC pomocou aplikácie Windows Defender. Preskenovanie ale môžete vykonať aj manuálne.
Vo Windows 10 otvorte Štart, napíšte „Bezpečnosť“ a kliknite na „Bezpečnosť Windows“ pre otvorenie možností. Dostanete sa sem aj cez Nastavenia > Aktualizácie & Bezpečnosť > Bezpečnosť Windows > Otvoriť bezpečnosť Windows
Pre anti-malware sken kliknite na „Vírusová ochrana„.
Kliknite na „Rýchly sken“ pre preskenovanie systému na malware. Windows bezpečnosť Vám ukáže po chvíli výsledky. Ak sa nájde malware, bude automaticky ponúknutá možnosť jeho odstránenia.
Mimochodom, ak patríte do skupiny ľudí, ktorí odsudzujú vstavaný Windows Defender, tak radi by sme Vám dali do pozornosti jeden zo starších článkov, v ktorom sme Vám priniesli report hovoriaci o opaku. V jednom z posledných testovaní konaných relatívne len nedávno bol totiž expertmi ohodnotený ako jeden z najlepších antivírusov na svete.
https://vosveteit.sk/windows-defender-ktory-bol-pred-rokmi-nenavideny-bol-ohodnoteny-ako-jeden-z-najlepsich-antivirusov-na-svete/
Komentáre