Ktorý minerál je najvzácnejší na svete? Zatiaľ z neho existuje len jediný exemplár!

Aktuálne najvzácnejším minerálom na svete je Kyawthuit, ktorý objavili ešte v roku 2015 v štáte Barma. No dlho si svoju pozíciu nemusí udržať, hovoria vedci.

Aký je najvzácnejší minerál na Zemi?
Zdroj: Natural History Museum of Los Angeles County

Mnohí ľudia dokážu rozpoznať krásu kremeňa, no možno nevedia odhadnúť jeho hodnotu. Existuje obrovské množstvo rôznych minerálov, pričom niektoré sú vzácnejšie ako iné a druhé zas naopak. Aký je ale ten najvzácnejší?

Každý rok zasadá Medzinárodná mineralogická asociácia, ktorá schvaľuje názvy pre mnoho novoobjavených minerálov, píše portál Ctminsoc. Podmienky sú prísne a zahŕňajú analýzu chemického zloženia či fyzikálnej štruktúry. Vo väčšine prípadov sú však nové minerály mikroskopické a nemá žiadnu cenu ich vystavovať a robiť okolo nich väčší rozruch. Občas sa ale pošťastí a nový minerál sa môže zaradiť do skupiny drahokamov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za minerály sa považujú prirodzene sa vyskytujúce prvky alebo zlúčeniny, ktoré nie sú anorganické, teda neobsahujú v sebe uhlík. Každý typ minerálu má usporiadanú internú štruktúru a jedinečné chemické zloženie. Líšiť sa môže ako forma tak aj ďalšie fyzikálne vlastnosti minerálu.

Ako sme už písali, niektorých minerálov je prirodzene viac ako iných. Nachádzajú sa po celom svete. Najvzácnejší z nich sa ale našiel v ázijskom štáte Barma a na svete existuje len jeden jediný kryštál, informuje portál Live Science. Ide o drobný oranžový 1,61-karátový drahokam, ktorý sa nazýva Kyawthuit. Medzinárodná mineralogická asociácia ho oficiálne popísala ešte v roku 2015.

Aký je najvzácnejší minerál na Zemi?
Kyawthulit. Zdroj: Natural History Museum of Los Angeles County

Experti uznávajú titul najvzácnejšieho minerálu a drahokamu, no zároveň dodávajú, že si ho s nemusí udržať dlho. V tomto prípade môže nastať niekoľko situácií. Buď hlbšia analýza odhalí, že chemická štruktúra minerálu sa až príliš podobá na inú (menej hodnotnú) známu vzorku, aby si zaslúžil vlastné pomenovanie, alebo sa nájdu ďalšie vzácnejšie vzorky. Prvá situácia nastala pred niekoľkými rokmi s minerálom s označením marshallsussmanit, ktorý je teraz synonymom pre schizolit.

Druhý najvzácnejší minerál na svete

O minerále kyawthuit sa toho veľa nevie. Druhým najvzácnejším minerálom na Zemi je však painit. Tento minerál má tmavočervenú farbu a šesťuholníkovú kryštalickú štruktúru. Dnes nie je tento minerál až tak vzácny ako v minulosti, no stále je mimoriadne náročné ho nájsť.

Aký je najvzácnejší minerál na Zemi?
Painit. Zdroj: Wikimedia (DonGuennie)

Painit dostal v roku 1952 do rúk anglický zberateľ Arthur Pain, ktorý su ku ním dostal v Barme. Spočiatku si Pain myslel, že v ruke drží rubíny, ktoré sa v Barme objavujú vo veľkom množstve. Získal však niečo, čo bolo oveľa, oveľa vzácnejšie. Tento minerál sa spravidla objavuje vedľa rubínov a iných drahokamov. Možno práve preto si myslel, že drží v ruke dačo iné ako v skutočnosti držal.

Pain daroval minerály Britskému národnému múzeu v roku 1954 pre ďalšie výskumy. Ďalší minerál sa objavil v roku 1979 a do roku 2001 existovali na svete len tri kryštály.

„Prvú vzorku painitu som analyzoval sám. Na základe tejto štúdie sa začal do budúcna painit charakterizovať,“ vysvetľuje George Rossman, profesor mineralógie na inštitúte Caltech.

Painit je mimoriadne vzácny preto, lebo obsahuje bór a zirkón, čo sú prvky, ktoré sa navzájom nemajú veľmi rady. Tento minerál predstavuje jediný prípad v prírode, kedy sa prvky spojili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre