Vedci študovali život na novom ostrove, krátko potom zmizol

Po erupcii podmorského vulkánu vznikol sopečný ostrov, ktorý mal existovať 7 rokov. Zmizol však predčasne po masívnej erupcií.

V roku 2015 explodovala v južnej časti Tichého oceánu sopka, ktorá vytvorila ostrov Hunga Tonga Hunga Ha’apai. Vedci odhadli, že tento ostrov bude existovať len sedem rokov, než ho opäť pohltí more.

Jeho existencia je teda vzácnou príležitosťou, ktorej sa chopili výskumníci z University of Colorado, Boulder. Tí sa k ostrovu vydali a začali skúmať prvý mikroskopický život, ktorý sa na ňom objavil. Prekvapilo ich keď našli komunitu mikróbov, ktorá sa živí sírou a atmosférickými plynmi, podobne ako prvý život, ktorý vznikol okolo hydrotermálnych ventilov na dne morí a oceánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú vedci, podmorské erupcie sa dejú všade na svete, no ostrovy z nich vzniknú len málokedy. Žiadna predchádzajúca štúdia sa nevenovala mikroorganizmom, ktoré by sa na týchto typoch ostrovov mohli objaviť ako prvé.

„Študovanie prvých mikroorganizmov na sopečnom ostrove nám ponúka jedinečný pohľad na to, ako vznikajú ekosystémy. Mikróby sú na mieste ako prvé ešte pred vznikom rastlinstva či príchodom živočíchov,“ vysvetľuje Noah Fierer, spoluautor štúdie.

Na výskume pracoval vedecký tím zložený z odborníkov z rôznych odborov. Tímu sa podarilo vytvoriť DNA sekvenciu zo vzoriek. Výskum nepriniesol výsledky, aké vedci očakávali. Domnievali sa, že vo vzorke nájdu podobné mikroorganizmy, aké nachádzajú pri ústupe ľadovcov. Druhým predpokladom bolo, že nájdu sinice, ktoré sa spravidla objavujú ako prvé.

Náhle zmiznutie ostrova

Namiesto toho však našli jedinečnú skupinu baktérií schopnú metabolizovať síru a atmosférické plyny. Toto však nebol jediný zvrat v štúdii. 15. januára vulkán explodoval opäť a tentokrát si so sebou zobral celý ostrov. Vedci tak nemohli pokračovať v jeho monitorovaní.

„Očakávali sme, že ostrov prežije ešte niekoľko rokov. Približne týždeň pred druhou erupciou sme sa plánovali vrátiť,“ hovorí Nick Dragone, vedúci štúdie.

Erupcia podmorského vulkánu Hunga Tonga Hunga Ha’apai sa považuje za jednu z najsilnejších erupcii posledného storočia. Nebolo to však všetko na škodu, ako tvrdia autori štúdie. Práve vrtkavá povaha tejto sopky s najväčšou príčinou viedla ku vzniku jedinečných mikróbov na ostrove. Počas sopečnej erupcie uniká obrovské množstvo síry a sulfánov. Mikróby, ktoré objavili na tomto sopečnom ostrove sa podobajú na mikróby, ktoré vedci nachádzajú v Yellowstonskom parku alebo iných sopečných systémoch. Je preto možné, že podobné mikróby vznikajú na podobných miestach.

Expedícia na sopečný ostrov si vyžiadala úzku spoluprácu s tamojšou vládou, ktorá umožnila prístup k územiu, na ktoré za bežných okolností medzinárodní hostia nechodia. Vedecký tím strávil roky koordinovaním cesty. Ako autori výskumu uvádzajú, bez medzinárodnej spolupráce by tento výskum nebol možný. Sú sklamaní z toho, že ostrov zmizol predčasne, no podarilo sa im získať aspoň nejaké informácie o tom, čo sa môže na podobných štruktúrach diať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre