Koľko snímačov kamery potrebujeme ku skvelým fotografiám? Smartfóny opäť čaká ďalšia zmena!

Kamery smartfónov má v blízkej dobe čakať revolúcia. Má sa výrazne zredukovať ich počet, na päť snímačov kamery teda zabudnite.

kamera smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Khoa Nguyen)

Ako by to bolo včera, keď počet snímačov kamery v smartfónoch začal narastať. Výrazné obdobie pre kameru smartfónov boli roky 2018 až 2019, kedy sme začali v smartfónoch registrovať štyri až päť snímačov. Dnes však vo vlajkových modeloch nájdeme v priemere tri snímače a ich počet pomaly klesá. Prečo tomu tak je a aká je predpoveď do najbližších mesiacov až rokov? A koľko takýchto snímačov potrebujeme ku skvelým snímkam z nášho smartfónu? Odpoveď nám prináša portál channelnews.com.au a my vám teraz prezradíme, ako sa vyvíja trh s kamerami smartfónov a ako to bude vyzerať v najbližšej dobe.

Počet snímačov kamery má postupne klesať

Ak si dobre spomínate na smartfóny s viacerými snímačami kamery, určite dobre viete, že tieto snímače neboli len tak. Príkladom je napríklad Mi 10 od Xiaomi, ktorý sa ku nám dostal so štyrmi snímačmi. V tej dobe šlo o vlajkovú loď spoločnosti, no skutočne použiteľné boli len dva snímače, hlavný 108mpx snímač a ultraširoký 13mpx. Makro a hĺbkový snímač mali len 2mpx a v konečnom dôsledku ich takmer nikto nevyužíval. Práve tieto snímače prišli do smartfónov len „do počtu“ a výrobcovia sa mohli pochváliť kamerou s viacerými snímačmi. Nie vždy to však znamenalo lepšiu kameru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Mi Note 10 recenzia kamery
Zdroj: YouTube (Mrwhosetheboss)

Určite ste si všimli, že v dnešnej dobe klesá aj počet megapixelov kamery a taký 50mpx snímač dokáže vytvoriť lepšie snímky ako 108mpx snímač. Rovnako výrobcovia vo svojich lepších modeloch postupne vynechávajú tieto 2mpx snímače a hĺbkové snímače, či dokonca makro snímače nahrádzajú telefoto snímače. Predpoveď na najbližšiu dobu je teda jasná. Počet snímačov kamery v smartfónoch má postupne klesať a výrobcovia sa majú sústrediť na iné domény.

Priemysel s kamerou smartfónu značne pokročil

Dôvodom, prečo v najbližšej dobe bude počet týchto snímačov zo smartfónov postupne klesať je, že stúpa kvalita použitých snímačov. Výrobcovia teda radšej nasadia menej kvalitných snímačov, ako keby mali použiť nejaké „do počtu“. Rovnako je vidno aj posun v oblasti softvéru, ktorý dopomáha k vytváraniu oveľa lepších fotografií v našich zariadeniach. Dôležitý je rovnako aj postprocessing, ktorý fotografie upravuje aj po tom, čo sú zosnímané. Naše kamery a priemysel s nimi teda pokročil natoľko, že už nepotrebujeme takéto snímače kamery.

Zároveň je v súčasnosti vyvíjaný tlak na lepšie procesory, ktoré by mali dopomáhať k lepším snímkam. V budúcnosti sa teda jednoducho môže stať, že budú kamery nášho smartfónu pozostávať len z dvoch snímačov. A kto vie, možno technológie pokročia natoľko, že v smartfónoch nájdeme len jeden multifunkčný snímač. O všetko potrebné sa totiž môže v budúcnosti postarať práve softvér.

Koľko snímačov kamery má váš smartfón? A koľko snímačov reálne aj využívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre