SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Koľko nebezpečných asteroidov sa nachádza v blízkom okolí Zeme? Odpoveď nie je tak jednoduchou

Vedci z celého sveta neustále monitorujú vesmír okolo našej planéty. Počet veľkých asteroidov pribúda každý deň.

Ak by sa k Zemi blížil veľký asteroid, momentálne by sme s touto hrozbou nedokázali nič robiť. Cvičné situácie, ale aj rôzne výskumy dokázali, že na odvrátenie potenciálnej hrozby asteroidu by vedci potrebovali minimálne niekoľko rokov. Akákoľvek kratšia doba by dramaticky znížila naše šance na záchranu, prakticky k nule.

Aj keď to znie desivo, niet sa čoho báť. Americká vesmírna agentúra, NASA, momentálne odštartovala misiu DART, ktorej cieľom je zistiť, či by sme vedeli potenciálne nebezpečný asteroid odkloniť. Jej úspech povedie k ďalším krokom na odvrátenie hrozby z vesmíru. Popri tom vesmírne agentúry starostlivo monitorujú vesmír okolo Zeme a snažia sa nájsť každý, potenciálne nebezpečný asteroid. Koľko ich však v blízkosti Zeme je?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záleží na tom, ako túto otázku interpretujete, píše portál Space. Americká NASA momentálne nepozná žiadny dostatočne veľký asteroid, ktorý by sa mal zraziť s našou planétou. Okolo Zeme ich je ale veľa a doteraz ich bolo objavených niečo cez 27-tisíc.

„Počet veľkých asteroidov v blízkosti Zeme každým dňom narastá, no napriek tomu žiaden z nich pre nás nepredstavuje hrozbu,“ vysvetľuje Kelly Fast, ktorá sa venuje pozorovaniu kozmických objektov v blízkosti Zeme.

Hoci je vesmírne okolie našej planéty zaplavené veľkými objektmi, vôbec to nie je zlá správa, práve naopak. Kelly Fast dodáva, že veľký počet objavených asteroidov v okolí našej planéty znižuje riziko, že budeme v budúcnosti prekvapení.

Všeobecne sa verí, že ochrana planéty pozostáva z odklonenia akéhokoľvek asteroidu, ktorý sa má zraziť s našou planétou. Aj to je síce úlohou vedcov, ak by na to v budúcnosti prišlo, no vedný odbor planetárnej ochrany má ešte jednu, dôležitejšiu úlohu.

Aby mohli vedci odkloniť potenciálne nebezpečný asteroid, musia najprv vedieť, kde sa nachádza. Hlavnou náplňou práce je preto monitorovanie kozmických objektov a mapovanie ich obežnej dráhy.

„Najdôležitejšou úlohou planetárnej ochrany je hľadanie a sledovanie objektov okolo nás. Keď sa nám podarí zmapovať ich obežnú dráhu, budeme vedieť, či pre nás v budúcnosti môžu predstavovať nejakú hrozbu,“ vyjadrila sa Nancy Chabot, planetárna vedkyňa z Johns Hopkins University.

Hrozba zrážky s asteroidom

Do dnešného dňa sa podarilo vedcom objaviť až 750-tisíc asteroidov, no predpokladá sa, že sa ich v našej sústave môže nachádzať ešte niekoľko miliónov. Väčšina asteroidov sa však nachádza ďalej od Zeme, buď v asteroidovom páse, alebo obiehajú okolo Jupitera, ako trójske asteroidy.

Asteroidy v blízkosti Zeme začali astronómovia objavovať od konca 90. rokov, no tento problém sa riešil ešte dekádu dozadu. V 80. rokoch vedci varovali pred hrozbou nebezpečných asteroidov, no v tej dobe nebolo jednoduché túto tému rozoberať. Vedci, ktorí v tej dobe pracovali tvrdia, že sa im ľudia smiali, ak spomenuli hrozbu asteroidov.

Od druhej polovice 90. rokov sa však táto hrozba začala brať vážnejšie. Prispelo k tomu pozorovanie kométy Shoemaker-Levy 9. Tá vrazila do Jupitera v roku 1994 a zanechala na ňom výraznú stopu. Vtedy si začali ľudia uvedomovať, že hrozba asteroidov môže byť reálna a ak postihla Jupiter, môže aj našu planétu.

Ku koncu roka 2020 veci objavili len 40% asteroidov, ktoré sa môžu v blízkosti Zeme nachádzať. Predpokladá sa, že potrvá ešte 30 rokov, kým sa im podarí objaviť 90% objektov v našej blízkosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close