Hrozí skutočne svetu kolaps jedného z najdôležitejších výmenníkov tepla?
Viacerí odborníci varujú, že cirkulácia AMOC v dohľadnej dobe skolabuje a svet prejde do klimatického chaosu. Je to naozaj tak?
Katastrofické filmy nám ukazujú, že ak nastane kolaps jedného z hlavných systémov Zeme, zmeny udrú náhle a ľudstvo sa dostane na hranu apokalypsy. V reálnom svete to tak nefunguje. Výskumníci však v posledných rokoch začínajú upozorňovať na to, že globálne otepľovanie môže už čoskoro spôsobiť kolaps kriticky dôležitej cirkulácie vody v Atlantickom oceáne.
Lenže, čo v tomto prípade znamená čoskoro? Odborníci naznačujú, že táto cirkulácia, ktorá prináša teplo na severnú pologuľu, môže skolabovať už toto storočie a dôsledky by mohli byť obrovské. Ide o scenár, ktorý sa v histórii planéty zopakoval niekoľkokrát. Poslednýkrát cirkulácia skolabovala pred 16-tisíc rokmi.
Ako informuje portál The Conversation, aby sa také niečo stalo, Grónsko by muselo prísť o obrovské množstvo ľadu, ktoré by sa uvoľnilo do oceána. Nová štúdia sa pozrela na túto situáciu lepšie a zistila, že hoci Grónsko skutočne stráca veľa ľadu, tento proces nebude pokračovať dostatočne dlho na to, aby spôsobil kolaps tohto oceánskeho prúdenia.
Atlantická cirkulácia funguje tak, že sa teplejšia voda z trópov dostáva severne. Následne sa časť vody vyparuje a voda pri hladine sa ochladzuje. V tomto bode sa stáva slanšou a hustejšou, čo spôsobuje, že sa ponára nižšie. Táto hustejšia a slanšia voda sa následne dostáva späť na juh. Ak sa tento systém v budúcnosti oslabí, potom hrozí podľa slov vedcov “klimatický chaos”.
Katastrofa nie je až taká dramatická, ako niektorí tvrdia
Vysvetľujú, že oslabením alebo úplným kolapsom cirkulácie by sme čelili dramaticky nižším teplotám na územiach Európy a Severnej Ameriky. Zároveň by sa Amazonský prales a oblasť Sahel v Afrike stali suchšie a Antarktída by o svoj ľad začala prichádzať oveľa rýchlejšie. Všetky tieto zmeny sa podľa odhadov vedcov majú odohrať v priebehu dekád.
Neprehliadni
Autori novej štúdie ale nepredpokladajú, že v nasledujúcich desaťročiach nastane kolaps Atlantickej cirkulácie. Vysvetľujú, že globálne otepľovanie spôsobí stiahnutie ľadovcov Grónska ďalej od pobrežia. Znamená to, že nedokážu do slanej morskej vody pridať dostatočné množstvo sladkej vody na kolaps cirkulácie.
Vedci ale upozorňujú, že riziko stále existuje. Nie je však také veľké, ako niektorí prezentujú. Zaujímavosťou je, že téme slabnúcej atlantickej cirkulácie sa venoval aj film Deň potom. V tomto filme sme mohli vidieť, že oslabením tohto systému metropola New York celá zamrzla. Hoci kolapsom cirkulácie výrazne klesnú teploty na severnej pologuli, takýto scenár má len nízke riziko naplnenia sa počas našich životov.
Globálne otepľovanie však patrí k hrozbám, ktorým musíme aktívne venovať pozornosť, ak nechceme žiť na planéte, ktorá by bola pre nás nepriateľská. Viaceré výskumy upozorňujú na to, že nám rýchlo dochádza čas.
Komentáre