HarmonyOS by sme mohli v budúcnosti vidieť aj v smartfónoch iných výrobcov, ako je Huawei

Hauwei je otvorený možnej spolupráci, aby HarmonyOS mohli využívať aj ďalší výrobcovia smartfónov

HarmonyOS
Zdroj: YouTube (XEETECHCARE)

HarmonyOS je operačný systém vyvíjaný spoločnosťou Huawei, ktorý bol len nedávno sprístupnený vo vývojárskej verzii pre prvé smartfóny. Samotný OS bol však predstavený ešte v roku 2019 a medzičasom si našiel uplatnenie napríklad v chytrých televízoroch. Huawei má s ním však oveľa väčšie plány. Vidí v ňom operačný systém, ktorý bude poháňať diverzifikovanú škálu zariadení, od domácich spotrebičov, cez nositeľnú elektroniku, až po automobily. Spoločnosť nie tak dávno dokonca povedala, že očakáva v budúcom roku približne 100-miliónov dodaných zariadení na trh s týmto OS.

HarmonyOS by sme mohli vidieť aj v zariadeniach ďalších výrobcov smartfónov

Portál Huaweicentral.com najnovšie upozorňuje na to, že Richard Yu, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei Consumer BG, dáva čínskym výrobcom smartfónov „zelenú“ za účelom certifikácie ich zariadení, aby mohli využívať Mobilné službe Huawei (HMS).

Yu okrem iného uviedol, že pomôžu všetkým výrobcom smartfónov, ktorí by boli potenciálne blokovanými zo strany amerických úradov, tak ako sa to stalo im. V praxi to znamená, že Huawei doslova otvára dvere ostatným výrobcom smartfónov, aby mohli využívať nimi vyvíjaný HarmonyOS namiesto Androidu.

Zároveň treba dodať, že na to aby Huawei naplnil tieto ciele, tak jadro HarmonyOS musí byť flexibilné, aby mohlo pracovať s rôznymi čipsetmi a umožniť jeho použitie ako open source na iných smartfónoch. To však momentálne nie je možné, ale spoločnosť Huawei na výstave HDC 2019 potvrdila, že to plánuje v nadchádzajúcej budúcnosti spraviť.

Vývojári už môžu dnes aktívne testovať HarmonyOS na prvých smartfónoch. Huawei mobilnú verziu operačného systému HarmonyOS predstavil ešte v decembri minulého roka, pričom ho sprístupnil pre prvé zariadenia. Sú nimi napríklad smartfóny zo série P40, či Mate 30. Zároveň treba dodať, že Huawei má v pláne sprístupniť veľkú aktualizáciu operačného systému HarmonyOS pre desiatky ďalších svojich smartfónov, aby používatelia nemuseli meniť svoje zariadenia za iné, ak by chceli využívať nový operačný systém.

Či sa podarí Huaweiu osloviť aj ďalších výrobcov smartfónov, je dnes otázne. Zároveň treba však dodať, že plány na expanziu spoločnosti môžu dnes znieť uletenými, tak opak môže byť pravdou. Dôvodom je, že v domácej Číne, Mobilné služby Google sú využívané vo veľmi malom meradle. Za ich malo popularitou stojí hlavne to, že mnohé služby sú zakázanými. Inými slovami, výmena OS nemusí byť pre výrobcov smartfónov vôbec „bolestnou“, ba dokonca by mohla v prípade rozrastajúceho sa portfólia zariadení poháňaných týmto OS (chytré hodinky, domáce spotrebiče,..), prínosnou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre