BezpečnosťSpravodajstvo

Google si posvieti na „ohováračské stránky“. Zníži ich dosahy

Google vylepšuje algoritmy, ktorými chce docieliť menšie dosahy stránok, ktoré vytvárajú klamlivý a obťažujúci obsah o konkrétnych osobách.

Internet je miestom, kde ak niečo niekto publikuje, tak už len ťažko sa dá dosiahnuť, aby obsah bol odstráneným. Týka sa to hlavne obsahu, ktorý vytvoril niekto druhý, ale spomínate sa v ňom. Tento typ obsahuje je problémovým hlavne v prípadoch, kedy vás vykresľuje v negatívnom svetle, prípadne v situáciách, na ktoré nie ste hrdý. Za týmto účelom bolo v minulosti zavedené Právo na odstránenie obsahu.

Google zhorší pozície vo výsledkoch vyhľadávania problémových stránok

Google v súvislosti s touto témou dlhodobo  pracuje na zdokonaľovaní algoritmov, ktoré by boli schopné tento typ obsahu identifikovať a ovplyvniť ich dostupnosť vo výsledkoch vyhľadávania. Spoločnosť najnovšie prostredníctvom svojho blogu informuje, že vylepšuje algoritmy, ktorými bude obmedzovať dosah tohto typu stránok vo výsledkoch vyhľadávania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jednou z oblastí, ktorú by sme chceli bližšie objasniť je to, ako vyvažujeme maximalizáciu prístupu k informáciám a zodpovednosť za ochranu ľudí pred online obťažovaním.“ píše Google v publikovanom blogu.

Google v rámci publikovaného blogu píše najmä o webových stránkach, ktoré vytvárajú obsah s cieľom uškodenia konkrétnym osobám a následne od nich žiadajú poplatok, aby bol obsah stiahnutým. Spoločnosť takéto praktiky odsudzuje a to je aj jeden z dôvodov, prečo od roku 2018 môžu používatelia internetu požiadať, aby Google „zabudol“ a vylúčil takýto dopyt vyhľadávania z výsledkov vyhľadávaní.

Problémové stránky budú penalizované

Spoločnosť ďalej dodáva, že vylepšuje svoje algoritmy natoľko, že tento typ webových stránok, ktoré vytvárajú obsah s cieľom niekomu uškodiť, bude penalizovať. Výsledkom by malo byť, že sa budú umiestňovať na nižších pozíciách vo výsledkoch vyhľadávania.

„Okrem odstránenia týchto stránok zo zobrazovania vo Vyhľadávaní Google sme tieto odstránenia použili aj ako signál zníženia úrovne vo Vyhľadávaní, takže weby, ktoré majú tieto vykorisťovacie praktiky, sú vo výsledkoch nižšie.“

Google ďalej v spojitosti s úpravami algoritmu píše, že ak Google odstráni obsah z nejakej stránky z dôvodu, že obsah je problematickým, tak zabráni aj jeho zobrazovaniu na iných stránkach, ktoré ho mohli napríklad prebrať. Zároveň rovnako bude tieto stránky penalizovať.

„Táto zmena bola inšpirovaná podobným prístupom, aký sme zvolili u obetí stránok, ktoré používali obsah bez výslovného súhlasu, ktorý sa bežne nazýva pomsta. Aj keď žiadne riešenie nie je dokonalé, naše vyhodnotenia ukazujú, že tieto zmeny zmysluplne zlepšujú kvalitu našich výsledkov.“ píše Google.

Google v závere dodáva, že aj naďalej plánuje tieto algoritmy vylepšovať.

Via seroundtable

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close