Google predstavil spoplatnenú verziu prehliadača Chrome. Oplatí sa ho predplatiť?

Google v rámci programu Chrome Enterprise Premium predstavil 2 nové verzie prehliadača Chrome. Jedna z nich je spoplatnená.

Google pridá do vyhľadávača Chrome nové funkcie
Zdroj: Unsplash (Solen Feyissa), Pixabay (WikimediaImages), Úprava: Vosveteit.sk

Webový prehliadač Google Chrome je suverénne najobľúbenejší a najpoužívanejší prehliadač na svete. Ľudia si ho obľúbili a používajú ho pre svoju jednoduchosť dennodenne. Nedávno vyplávalo na povrch, že Google zvažuje, že spoplatní vyhľadávanie na internete pre tých používateľov, ktorí budú využívať rôzne AI nástroje spoločnosti. Viete si ale predstaviť, že by sme okrem vyhľadávania na internete platili aj za internetový prehliadač? Vedzte, že v tomto prípade Google nad týmto krokom neuvažuje, ale ho práve zrealizoval. Hneď v úvode treba ale povedať, že za prehliadač platiť nebudete musieť, ak nechcete.

Chrome Enterprise Premium

Reč je o verzii prehliadača Chrome Enterprise Premium, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť prehliadania internetu. Ako už z názvu verzie prehliadača plynie, tak ten je primárne určený pre firemných zákazníkov alebo pre ľudí, ktorí si potrpia na vyššiu bezpečnosť ako ponúka bežný prehliadač.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno sa pýtate, prečo by si niekto platil za ďalšie bezpečnostné funkcie? Odpoveď je naozaj jednoduchá, žijeme vo svete, kde sa hocikedy vieme stať obeťami rôznych podvodov, alebo sa hocikedy môžeme do zariadenia nainštalovať malvér. Ak ste sa doteraz s niečím takýmto vo svojom živote nestretli, neznamená to, že to neexistuje.

Chrome Enterprise Premium je dostupný v dvoch verziách. Prvá je úplne zadarmo a nesie názov Core. Druhá verzia prehliadača, ktorá je dostupná za mesačný poplatok, sa volá Premium. Ako už asi tušíte, tak viac funkcií ponúka platená verzia prehliadača.

Kľúčové rozdiely medzi neplatenou a platenou verziou prehliadača

Obe verzie prehliadača zdieľajú viacero základných funkcií. Ide napríklad o možnosť integrácie rozšírení tretích strán, základná ochrana pred malwarom či phishingom alebo podpora cloud managmentu.

Prejdime ale k hlavným rozdielom. Platená verzia prehliadača ponúka navyše napríklad hĺbkové skenovanie proti vírusom či ochranu pred stratou dát. Jednou z ďalších výhod platenej verzie prehliadača sú rýchle bezpečnostné opravy chýb. Rovnako Chrome Premium bude používateľov upozorňovať, ak budú chcieť zdieľať citlivé informácie v aplikáciách na internete, ako sú napríklad platformy generatívnej AI a ďalšie. Google taktiež vyzdvihuje schopnosť prehliadača odhaliť úniky dát zo schválených aplikácií, alebo z tých, ktorým správca siete nedal zelenú. Spoločnosť hovorí, že funkcie zabezpečenia sú poháňané umelou inteligenciou, no bližšie nepribližuje „mágiu“, ktorá sa schováva za zvýšenou bezpečnosťou.

Ak chcete získať vyššie popísané výhody, budete musieť platiť 6 USD mesačne za každého zamestnanca, ktorý používa Chrome Enterprise. Bežní používatelia prehliadača Chrome môžu ale využívať nové funkcie zabezpečenia v bezplatnom pláne Core.

Google taktiež hovorí, že vylepšené verzie prehliadača sú dostupné na všetkých hlavných verziách operačných systémov, ktorými sú Windows, macOS, chromeOS, Android a iOS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre