Google má na mále! Spoločnosť prehrala patentovú bitku so spoločnosťou Sonos. Čo sa teraz udeje?

Spoločnosť Google má pred sebou posledné možnosti, ako zvrátiť zákaz predaja veľkého množstva svojho hardvéru v USA.

Google
Zdroj: unsplash.com (Mitchell Luo)

Americký technologický a softvérový gigant, Google, má pred sebou naozaj veľký oriešok. Spoločnosť sa po dlhotrvajúcom patentovom spore so spoločnosťou Sonos dostáva do slepej uličky a vyzerá to tak, že jedinou nádejou pre zvrátenie situácie je zásah od samotného amerického prezidenta. Ako informuje portál DigitalTrends.com, spoločnosť Google prehrala najnovšiu súdnu bitku so spoločnosťou Sonos a v hre je naozaj mnoho.

Stopka pre drvivú väčšinu hardvéru od spoločnosti Google

Súdy na základe doterajších poznatkov v prípade patentovej bitky medzi týmito veľkými technologickými spoločnosťami rozhodli, že spoločnosť Google nezákonným spôsobom používala patentované zvukové technológie spoločnosti Sonos vo svojich produktoch. Na základe toho vydala Komisia Spojených štátov amerických pre medzinárodný obchod príkaz na zastavenie predaja všetkého hardvéru, ktorý disponuje spomínanými patentovanými technológiami. Menný zoznam produktov je však omnoho dlhší, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Na zozname sa nachádzajú najmä domáce inteligentné zariadenia ako Google Home, Nest a Chromecast. Zoznam však obsahuje aj omnoho rozšírenejšie produkty ako smartfóny Google Pixel či laptopy PixelBook. Pomerne veľkou podpásovkou pre spoločnosť Google je, že spomínaná komisia formálne rozhodla o zablokovaní nie len novo vyrobených zariadení, ale aj už existujúcich naskladnených produktoch. Ak teda rozhodnutie súdu a komisií odklepnú aj vyššie inštancie, Google bude mať na krku naozaj veľký problém.

„Naťahovanie“ sa o viac ako stovku patentov

Spoločnosť Sonos v súdnych sporoch obvinila spoločnosť Google z toho, že porušila viac ako stovku patentov prislúchajúcich práve spoločnosti Sonos. Známy výrobca audio zariadení taktiež upozornil, že spoločnosti medzi sebou neuzavreli žiadnu licenčnú dohodu o možnom využívaní týchto patentov. Cudzie technológie tak boli v zariadeniach od spoločnosti Google využívané bez akéhokoľvek povolenia. Spoločnosť Google však obvinenia už vopred odmietala a podľa všetkého sa voči rozhodnutiam ešte bude chcieť ešte patrične odvolať.

Žolíka drží v rukách prezident Joe Biden

Do súdneho sporu môže ešte vstúpiť priamo prezident Joe Biden, ktorý by mohol zvrátiť požiadavku o zákaze importu a predaji hardvéru od spoločnosti Google na územie USA. Formálnu žiadosť od spoločnosti Sonos by však musel prezident Joe Biden vetovať do 60 dní. Ak sa však americký prezident nepostaví na stranu spoločnosti Google, softvérový gigant má stále v rukách poslednú možnosť. Tou je logicky napadnutie rozhodnutia najvyššieho patentového súdu v krajine.

Komentáre