Google chce umiestniť AI do simulovaného sveta. Bude to mať brutálne následky

Spoločnosť Google údajne pracuje na vytvorení simulácie sveta, ktorá by slúžila nielen na učenie AI modelov.

Google pracuje na simulácií sveta.
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Spoločnosť Google plánuje v rámci svojho AI výskumného laboratória DeepMind vybudovať generatívne AI modely, ktoré by dokázali simulovať náš fyzikálny svet.  

Technologický gigant verí, že simulácia sveta by nám mohla pomôcť dospieť ku umelej všeobecnej inteligencii, teda “uvedomelej” umelej inteligencii. Dnešné AI modely sú už teraz niekedy na nerozoznanie od človeka, no chýba im jedna kritická vlastnosť, kvôli ktorej nemôžu dosiahnuť uvedomenie. Momentálne AI dokáže len verne napodobniť ako vyzerá naša reč, no nemá schopnosť interagovať so svetom, takže zatiaľ nemá možnosť vizualizovať si to, čo hovorí.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako informuje portál Gizmodo, na simulácii sveta bude pracovať Tim Brooks, ktorý bol zároveň lídrom projektu Sora, AI modelu na generovanie videí od spoločnosti OpenAI.  

“Náš tím má ambiciózne plány vybudovať generatívne modely, ktoré simulujú svet. Tieto modely budú poháňať viacero domén, napríklad vizuálne uvažovanie a simuláciu, či interaktívny real-time entertainment systém”, píše Google vo svojom inzeráte.

Výskumníci v novej štúdii naučili dve umelé inteligencie rozprávať sa medzi sebou
Zdroj: DALL-E

Ako sme už spomenuli, generatívne modely ako ChatGPT, DALL-E alebo Sora dokážu mimoriadne realisticky replikovať veci, no ani jeden z týchto modelov nemá kapacitu pochopiť, prečo ruka vyzerá ako ruka, alebo čo to znamená, keď napíše “prines cibuľu a nakrájaj ju na kocky”. Umelá inteligencia pôsobí realisticky, pretože bola trénovaná na obrovskom množstve správ, návodov, receptov, videí a iných materiálov. Z toho vie, že keď vyhodíme loptu do vzduchu, v určitý moment lopta spadne na zem. V živote ale AI model nemal možnosť interagovať s loptou, preto sa nevedel sám naučiť, že lopta vplyvom gravitácie padá.  

Učenie sa vo virtuálnom svete

Model sveta by mohol do simulácie umiestniť “AI agenta”. Ten by mal aspoň podľa predpokladov možnosť sám pochopiť, aké veci sa môžu diať a akú reakciu vyvolá určitá akcia. Umelá inteligencia získa teoreticky možnosť sama pochopiť, že keď začne kráčať, presúva sa z bodu A do bodu B.  

“Model sveta je niečo ako mentálny obraz o tom, ako svet funguje. Môžeme si predstaviť určitý sled udalostí a na základe našich skúseností vieme častokrát presne predpovedať, čo sa bude odohrávať,” vysvetľuje vedúci AI vedec Mety, YannLeCun. 

Vytvoriť model sveta je extrémne náročné z niekoľkých dôvodov. Na fungovanie takéhoto modelu potrebujeme obrovskú výpočtovú silu. Ďalším problémom je, že nemáme dostatočné množstvo trénovacích dát, aby sme vedeli vytvoriť presný model. Na svete už existujú nejaké modely sveta, no väčšina z nich funguje len veľmi krátku dobu alebo za špecifického kontextu.  

Spoločnosť Google chce rozšíriť predstavu svetového modelu. Spoločnosť plánuje vybudovať interaktívne generatívne nástroje v reálnom čase, ktoré budú postavené na modeloch sveta. Neskôr sa lepšie pozrú aj na to, ako by sa dali tieto modely zakomponovať do AI modelu Gemini.  

Je možné, že sa laboratórium DeepMind zameria aj na videohry. Videoherný priemysel už teraz hľadá spôsoby, ako uplatniť AI nástroje pri vývoji svojich produktov. Napríklad na zjednodušenie výroby assetov, programovania fyziky, vytvárania hernej mapy a ďalších. Prieskum ukázal, že viac ako 86% herných spoločností si už adoptovalo generatívne AI nástroje. Do roku 2026 by mohlo byť ohrozených takmer 15% všetkých zamestnaní.  

simulacna teoria matrix
Zdroj: IR Stone / Shutterstock.com

Sme aj my simuláciou pre vyspelejšiu AI? 

Správy okolo vytvorenia simulácie sveta majú zaujímavú implikáciu na takzvanú simulačnú hypotézu, ktorá už dlhšie koluje vo filozofických a vedeckých kruhoch a viac sa o nej dozvieš v tomto článku. Ak by sa nám ale skutočne podarilo vytvoriť simuláciu sveta, v ktorej sa bude umelá inteligencia učiť a spoznávať ju, zvyšuje sa tým šanca, že my sami existujeme vo väčšej a kvalitnejšej simulácií.  

Hoci to je zaujímavá myšlienka, simulačnú hypotézu momentálne nedokážeme potvrdiť, ani vyvrátiť. Mnohí vedci veria, že žijeme v reálnom svete, no aj tak považujú za fascinujúce zabávať sa aspektmi simulačnej hypotézy. Napríklad týmto experimentom, ktorý by mohol raz a navždy preukázať, či je náš svet skutočný alebo nie. 

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre