Google vysvetľuje, ako by si sa mal starať o batériu smartfónu, aby ti vydržala. Nie je to také jednoduché, ako si myslíš

Starostlivosť o batériu telefónu nie je tak jednoduchou, ako si myslíš, keď chceš maximalizovať jej životnosť. Pozri sa, čo odporúča Google.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Nabíjanie telefónu sa väčšine zdá ako jednoduchá vec, no nie je tomu celkom tak. Samozrejme, nie je to raketová veda, no treba si osvojiť tie správne návyky. Google na svojom webe vysvetľuje, ako fungujú lítium-iónové batérie v smartfónov. Samozrejme, poukazuje hlavne na telefóny Pixel, no tieto rady či vysvetlenia, sa dajú aplikovať prakticky na každý smartfón.

Najväčším nepriateľom batérie je teplo

Ako hovorí technologický gigant, tak väčšina telefónov používa lítium-iónové batérie. Je viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú ich životnosť. V prvom rade ide o teplotu, v akom používaš smartfón a nemenej dôležité je, ako s ním zaobchádzaš.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vo všeobecnosti platí, že nesprávna teplota je najväčší nepriateľ batérie a to ako vysoká, tak aj nízka. Nedávno výrobcovia telefónov prezradili, aká je ideálna prevádzková teplota telefónov. Najčastejšie odporúčajú používať mobil niekde medzi 0 °C až 35 °C. V prípade nabíjania zariadenia, by teplota nemala prekročiť teplotu 45 °C. To je mimochodom aj dôvod, prečo by si superrýchle nabíjanie telefónu mal používať len vtedy, keď ho reálne potrebuješ. Takéto nabíjania totiž vedie k vyšším teplotám, ako sú odporúčané.

nabijanie telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Google prízvukuje, že degradácia batérie je prirodzený proces, ktorý môžeš ale vo veľkej miere ovplyvniť. Pri dodržiavaní odporúčaných pravidiel nabíjania, kapacita batérie (pozn. pri telefónoch Pixel 3 až 8 Pro) klesne na 80 % približne po 800 nabíjacích cyklov. V prípade novších modelov to je približne po 1 000 nabíjaniach. Znamená to, že batéria mobilu by ti mala vydržať dva až tri roky. Podobné hodnoty udávajú aj ďalší výrobcovia smartfónov.

Čo je to nabíjací cyklus batérie?

Dôležité je ale povedať, čo je to vlastne nabíjací cyklus. Ide o počet plného vybitia a nabitia batérie. Samozrejme, neznamená to, že by si mal smartfón vybíjať na 0 % a nabíjať na 100 %. Ideálny stav je, keď udržuješ batériu niekde medzi 20 % až 80 %. V inom prípade, keď je napätie príliš vysoké, resp. príliš nízke, tak to vedie k nežiadúcim chemickým procesom v batérii telefónu, ktoré vedú ku jej skoršej degradácii. Možno sa teraz pýtaš, ako sa teda počítajú nabíjacie cykly. Ako vysvetľuje Google, ak nabiješ napríklad telefón z 20 % na 70 %, tak minieš 0,5 nabíjacieho cyklu.

„Počet cyklov batérie Pixel je počet, koľkokrát bola batéria úplne vybitá a nabitá vrátane čiastočných vybití. Ak by ste napríklad svoj Pixel používali zo 100 % nabitia na 50 % a potom ho znova nabili na 100 %, vypočítalo by sa to ako 0,5 cyklu.“, vysvetľuje gigant.

Google ďalej odporúča, aby si smartfón nabíjal pri teplote približne 25 ℃ pomocou kompatibilnej nabíjačky. Tiež hovorí, že počas nabíjania by sme telefón nemali používať. Dôvodom je, že používanie zariadenia v čase, keď sa nabíja, vedie ku generovaniu väčšieho tepla, ako je odporúčané. Ďalej upozorňuje na to, že s telefónom by sme mali zaobchádzať tak, aby sme ho nevystavovali dlhodobo vysokým teplotám.

Vysoké teploty smartfón
Zdroj: Unsplash (Christian Wiediger, úprava Vosveteit.sk)

„Vyhnite sa dlhodobému (8 alebo viac hodinovému) vystaveniu vysokej (viac ako 35 °C) okolitej teplote.“, prízvukuje.

Zároveň používateľ vyzýva, aby svoje telefóny nevystavovali priamemu slnečnému žiareniu a vonkajším zdrojom tepla. Rovnako odporúča používať funkciu adaptívneho nabíjania, kedy sa telefón vie naučiť tvoje zvyky, ako používaš mobil, a tomu prispôsobiť proces nabíjania. Taktiež dopĺňa, že ak plánuješ odložiť telefón do zásuvky stola a nepoužívať ho dlhšiu dobu, tak by si ho mal predtým nabiť najmenej na 50 %. Ak si o tom nevedel, tak batéria degraduje, aj keď sa telefón nepoužíva.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre