Vedci vyriešili viac ako 200 ročnú záhadu: Táto sopka spôsobila v 19. storočí „zimu uprostred leta“
V roku 1831 svetom otriasla masívna sopečná erupcia, ktorá spôsobila zimu uprostred leta. Výskumníkom sa po 200 rokoch podarilo nájsť vinníka.
Výskumníkom z University of St Andrews sa podarilo vyriešiť záhadu gigantickej sopečnej erupcie, ktorá trápila vedeckú komunitu už viac ako 200 rokov.
Táto sopečná erupcia sa odohrala v roku 1831 a do atmosféry uvoľnila obrovské množstvo siričitanov, čo spôsobilo globálne ochladenie o približne 1 stupeň Celzia tým, že plyny odrážali slnečné svetlo späť do vesmíru. Výsledkom bolo chladné obdobie, ktoré je zaznamenané v historických prameňoch po celom svete. Toto ochladenie spôsobilo zlé žatvy a s nimi spojený ničivý hladomor.
O tomto ochladení dokonca písal aj skladateľ Felix Mendelssohn počas svojho letného výletu naprieč Alpami. Mendelssohn opisoval počasie, počas ktorého pršalo celý deň a celú noc, bolo chladno ako v zime a aj napriek tomu, že bolo leto, tak videl hlboký sneh na blízkych kopcoch.
Zima uprostred leta
Výskumníci opisujú sopečnú erupciu v roku 1831 ako “najzáhadnejšiu erupciu blízkej histórie”. Dnes vieme, že išlo o veľkú udalosť, ktorá spôsobila globálne klimatické zmeny a spoločenské problémy. Až donedávna nebolo jasné, aká sopka tieto problémy spôsobila. V novej štúdii vedci analyzovali ľadové jadrá a podarilo sa im nájsť usadeniny popola, ktoré sú “ideálnou zhodou” ku konkrétnej sopke.
“Len v posledných rokoch sme získali schopnosť dostať sa ku mikroskopickým časticiam popola, ktoré sú uložené v ľadových jadrách v polárnych oblastiach. Tieto čiastočky sú veľmi malé, merajú len približne desatinu priemeru ľudského vlasu,” hovorí doktor Will Hutchinson, vedúci nového výskumu.
V rámci štúdie vedci dokázali zistiť, že za záhadnou erupciou v roku 1831 stála sopka Zavaritskii. Tá sa nachádza na vzdialenom neobývanom ostrove Simushir. Tento ostrov je súčasťou Kurilských ostrovov. Tieto ostrovy sú predmetom sporu o územie medzi Ruskom a Japonskom, pričom momentálne prináležia Ruskej federácii. Tá má na ostrovoch strategickú vojenskú základňu. Počas studenej vojny Rusko využívalo ostrov Simushir ako tajnú základňu jadrových ponoriek, ktoré boli zakotvené v zaplavenom sopečnom kráteri.
Neprehliadni
“Analyzovali sme chemické zloženie ľadu s použitím mimoriadne veľkého temporálneho rozlíšenia. To nám dovolilo presne načasovať erupciu na obdobie medzi jarou a letom roku 1831. Vďaka tomu sme potvrdili, že skutočne išlo o sopku, ktorá v danom období prešla devastujúcou erupciou a spôsobila globálne ochladenie. Nájdenie zhody zabralo dlhú dobu a vyžadovala sa spolupráca s našimi kolegami z Ruska a Japonska, ktorí nám poslali vzorky, ktoré zozbierali z odľahlých sopiek pred niekoľkými dekádami,” vysvetľujú vedci.
Keď analýza priniesla presnú zhodu, autori štúdie to opisujú ako “heuréka!” moment. Chvíľu nedokázali uveriť tomu, že výsledky sa presne zhodovali so sopkou Zavaritskii. Tvrdia, že Kurilské ostrovy sú slabo preskúmaný, no extrémne produktívny sopečný región.
Na svete je množstvo podobných sopiek
Z historických záznamov o globálnom ochladení vieme, že erupcia v roku 1831 sa odohrala na vzdialenom mieste. Napriek tomu mala celosvetový katastrofický dopad. Autori štúdie vysvetľujú, že schopnosť identifikovať zdroje záhadných vulkanických erupcií treba považovať za kriticky dôležité. Odhalením nepopísaných erupcií totiž vieme získať viac informácií o regiónoch na našej planéte, ktoré môžu viesť k ničivým udalostiam s potenciálom ovplyvniť podnebie celej Zeme.
Sopka Zavaritskii nie je jedinou, ktorá má potenciál ovplyvniť celý svet. Hutchinson varuje, že na Zemi existuje množstvo sopiek, ktoré sú rovnaké. Aj kvôli tomu je pre vedcov mimoriadne náročné predpovedať, kedy sa môže v budúcnosti odohrať ďalšia výrazná erupcia s potenciálom ovplyvniť podnebie planéty.
Lenže ako by sme mohli v prípade najhoršieho scenára čo najviac zmierniť dopad ničivej erupcie? Autori štúdie zdôrazňujú potrebu pripraviť koordinovaný medzinárodný plán, ktorý by nám pomohol pripraviť sa na ďalšiu veľkú erupciu, podobnú erupcii v roku 1831.
Komentáre