Google a Apple zrejme pred rokmi diskutovali o „partnerstve“ medzi Androidom a iOS

Dokumenty zo súdneho sporu medzi Epic a Google naznačujú, že dohody medzi technologickými gigantami, Apple a Google, neboli ničím nezvyčajným.

Android vs iOS
Zdroj: Vosveteit.sk

Súdny spor medzi spoločnosťou Epic Games a Google prináša podrobnosti o údajnom stretnutí generálnych riaditeľov spoločností Google a Apple. Dokument, ktorý bol odhalený, naznačuje, že medzi spoločnosťami vznikla v minulosti „tajná dohoda“, ktorú možno označiť aj ako duopol.

Reportérka Leah Nylen z média Politico poukazuje na údajne stretnutie Steva Jobsa a Larryho Pagea ešte z roku 2010. Podľa odhalených dokumentov a zistení reportérky, medzi spoločnosťami malo prísť k dohode pravidiel týkajúcich sa vývoja Androidu a iOS. Na tému upozorňuje portál Androidauthority.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci stretnutia sa údajne hovorilo o tom, že medzi oboma spoločnosťami bude vždy existovať súťaž, ale i priestor na spoluprácu. Reportérka, Nylenová, naznačuje, že spolupráca medzi spoločnosťami pretrváva dlhé roky, a to aj napriek tomu, že každá zo spoločností, sa snaží získať na svoju stranu čo najväčšiu časť používateľov. O čo konkrétne ide?  

Obom spoločnostiam duopol jednoznačne vyhovuje

Podľa súdneho sporu, spoluprácu možno  vidieť napríklad na obchodoch s aplikáciami. V oboch prípadoch sú totiž podmienky pre vývojárov podobnými a možno z nich nadobudnúť dojem, že tieto zásady boli stanovené spoločne. Tento údajny vzťah medzi spoločnosťami, má za následok negatívny vplyv na trh, ako aj na samotných používateľov Android a iOS zariadení.

„Ako poznamenala protimonopolná reportérka Politica Leah Nylenová, sťažnosť spoločnosti Epic na spoločnosť Google uvádza, že tieto dve technologické spoločnosti udržiavajú blízky vzťah, čím sa ďalej znižuje motivácia spoločnosti Google súťažiť, inovovať a investovať do distribúcie aplikácií, pretože ťaží zo spolupráce so svojim „konkurenčným“ Apple.“ píše portál AndroidAuthority.com.

Jediný „správny“ obchod s aplikáciami

Sťažnosť ďalej hovorí, že spoločnosť Google v minulosti motivovala výrobcov smartfónov k tomu, aby upustili od obchodov s aplikáciami tretích strán. Odvoláva sa na program „Program Premier Device“, ktorý výrobcom smartfónov poskytoval väčší podiel na príjmoch z vyhľadávaní, ak budú súhlasiť s distribúciou zariadení bez akýchkoľvek obchodov s aplikáciami okrem Obchodu Google Play.

Telefóny v rámci programu získali 12% výnosov z vyhľadávania Google, na rozdiel od štandardných 8%.

Pre objektívnosť však treba dodať, že nedávne úniky informácií z dokumentácie pre Android 12 odhalili, že príchodom novej verzie operačného systému, Google ponúkne používateľom viac možností, ako budú môcť do svojich zariadení dostať nové aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre