Google a Apple porušovali pravidlá, tvrdia regulačné úrady. Musia zaplatiť milióny €!

Taliansky úrad pre hospodársku súťaž udelil obom spoločnostiam pokutu vo výške až 10 miliónov eur. Obe spoločnosti závery úradu odmietajú.

Apple a Google
Zdroj: Vosveteit, Google, Apple

Na nekalé praktiky dvoch veľkých technologických rivalov, spoločnosti Google a Apple, si najnovšie posvietil Taliansky úrad pre hospodársku súťaž (AGCM). Úrad oboch technologických gigantov obvinil z agresívnych praktík, ktorými obe spoločnosti nútia používateľov akceptovať podmienky spojené s komerčným využívaním údajov o používateľoch. Obe spoločnosti si tak od talianskych autorít vyslúžili pokutu vo výške 10 miliónov eur. Ani jeden z gigantov sa však ku týmto nekalým praktikám nepriznal a voči rozhodnutiu sa plánujú odvolať.

Nedostatok informácií pri vytváraní účtu

Ako informuje zahraničný portál Techcrunch.com, obe spoločnosti boli obvinené z takmer identických nekalých praktík. V prípade spoločnosti Google sa hovorí o vynechaní relevantných informácií vo fáze vytvárania účtu pre využívanie služieb od tejto spoločnosti. Práve v tejto fáze sa používatelia nemajú ako oboznámiť s informáciami o následnom využívaní ich údajov na komerčné účely. Podobne je na tom aj spoločnosť Apple, ktorá však používateľom údajne nedáva úplne jasné informácie o následnom využívaní ich údajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosti nabádajú používateľov na akceptovanie podmienok

V prípade spoločnosti Google sa taktiež hovorí o tom, že používateľov vopred nabáda na akceptovanie spracovania údajov na komerčné účely. Samotný súhlas je totižto predvolený na súhlasné stanovisko, čo podľa regulátora nie je vhodné riešenie. Úrad taktiež konštatuje, že používatelia nemajú jasné informácie o tom, ako súhlas neskôr odvolať, poprípade pozmeniť podľa ich potrieb potom, ako bol účet vytvorený. Aj v tomto prípade sa však spoločnosť Apple zrejme inšpirovala praktikami spoločnosti Google, keďže aj jej sú zo strany regulačného úradu vytýkané podobné nedostatky. Prístup a praktiky spoločnosti Apple pri vytváraní účtov totižto podľa regulátora predurčuje, aby spotrebitelia prijali obchodné podmienky.

Spoločnosť Apple v reakcii na obvinenia úradu uviedla:

„Veríme, že názor úradu je nesprávny a proti rozhodnutiu sa odvoláme. Spoločnosť Apple sa dlhodobo zaviazala chrániť súkromie svojich používateľov a neuveriteľne tvrdo pracujeme na navrhovaní produktov a funkcií, ktoré chránia údaje zákazníkov. Všetkým používateľom poskytujeme špičkovú transparentnosť a kontrolu, aby si mohli vybrať, aké informácie budú zdieľať alebo nie, a ako budú použité.“

Podobné negatívne stanovisko voči rozhodnutiu talianskeho regulátora uviedla aj spoločnosť Google:

„Máme transparentné a férové ​​postupy, aby sme našim používateľom poskytli užitočné nástroje a jasné informácie o ich používaní. Ľuďom poskytujeme jednoduché ovládacie prvky na spravovanie ich informácií a obmedzenie používania osobných údajov a tvrdo pracujeme na tom, aby sme boli plne v súlade s pravidlami ochrany spotrebiteľa. Nesúhlasíme s rozhodnutím úradu a odvoláme sa.“

Nie je to po prvýkrát, čo si na praktiky technologických velikánov posvietili práve talianske úrady. Podobná situácia sa v minulosti odohrala už viackrát. Obe spoločnosti si pritom určite dobre pamätajú naozaj obrovské finančné pokuty, ktorých výška je s najnovšou pokutou priam neporovnateľná. Taliansky úrad sa však v tomto ohľade zdá byť nezastaviteľný a pre ochranu spotrebiteľov robí zrejme svoje maximu, za čo mu určite patrí veľká vďaka. V súvislosti s najnovším obvinením však netreba robiť predčasné závery a treba si počkať na definitívne rozhodnutie, keďže obe spoločnosti siahnu po odvolaní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre