Facebook priznáva, že dokáže sledovať polohu používateľov aj bez ich súhlasu. Prezradil aj bližšie detaily
Väčšina informácií zozbieraná poza chrbát používateľov sa používa na zacielenie reklám
Spoločnosť Facebook pripustila, že jej služby sledujú polohu používateľov aj napriek tomu, že aplikáciám nebolo udelené povolenie na zozbieravanie údajov o polohe. Najnovšie odhalenie nekalých praktík sa prevalilo potom, čo bol zverejnený list adresovaný dvojici amerických senátorov, ktorí sa pri nedávnom „výsluchu“ zaujímali o politiku a praktiky týkajúce sa zbierania údajov o polohe.
Spomínaný list, ktorého autorom je zástupca oddelenia ochrany osobných údajov spoločnosti Facebook, Rob Sherman, sa dostal do rúk redaktorky Emily Birnbaum, ktorá pracuje pre technologický portál TheHill. List bol po vydaní článku zavesený aj na jej profile na sociálnej sieti Twitter.
anyone want a granular accounting of how Facebook knows your location
no?
well here you go anyways and there's 5 more pages where that came from pic.twitter.com/tzaSQ2mU6H
— Emily Birnbaum (@birnbaum_e) December 17, 2019
Lepšie zacielenie služieb Facebooku
Facebook v spomínanom liste priznáva, že sleduje miesto pobytu používateľa, aby zobrazoval reklamy v informačných kanáloch, prispôsoboval produkty a služby, ako sú presné predpovede počasia, ponuky zo služby Marketplace a aby umožnil ľuďom dozvedieť sa o prítomnosti svojich priateľov v blízkosti prostredníctvom funkcie Blízki priatelia.
Údaje zbierané aj napriek udelenému nesúhlasu
Spoločnosť ďalej prezrádza bližšie detaily, ako sa ku daným informáciám o polohe dostáva. Pochopiteľne, prvou a najbežnejšou cestou je priame získavanie údajov o polohe používateľa v prípade, ak používateľ povolil ich zbieranie. Druhou možnosťou je zozbieravanie údajov z označených príspevkov a obrázkov zverejnených na Facebooku. Poslednou možnosťou je určovanie polohy priamo z IP adresy používateľa. Posledné dve možnosti sú však údajne iba „hrubý“ odhad polohy používateľa, no tak či tak to stačí na lepšie zacielenie reklamy a prispôsobenie jednotlivých služieb od Facebooku.
Neprehliadni
Facebook v liste hovorí, že „Aj keď niekto nepovolí Lokalizačné služby, Facebook môže stále „rozumieť“ informáciám o polohe na základe informácií, ktoré poskytuje používateľ prostredníctvom svojich aktivít a prihlásení k našim službám.“
Zatiaľ nie je známe, ako sa s touto situáciou vysporiadajú príslušné orgány, či prípadne samotný Facebook, keďže zbieranie údajov o polohe, aj keď nie príliš presných, je stále v rozpore s predvolenými nastaveniami aplikácie, ktoré si používateľ volí sám. O prípadných krokoch vás budeme určite informovať.
Komentáre