Externá grafická karta: Oplatí sa do nej investovať?

Externá grafická karta môže priniesť lepší výkon, no bude vás stáť veľa peňazí.

Externá grafická karta môže priniesť lepší výkon do staršieho zariadenia
Zdroj: YouTube (PCWorld)

Ak máte doma notebook, ktorý nemá dostatočný výkon, možno uvažujete o kúpe externej grafickej karty. Oplatí sa však do nej investovať?

Externá grafická karta je samostatný komponent, ktorý si môžete pripojiť k notebooku pomocou USB-C, a PCIe portu. Teoreticky tak môžete získať špičkový výkon bez toho, aby ste obetovali mobilitu. Potrebujete samozrejme grafickú kartu vášho výberu a dokovacie zariadenie, ktoré vás môže vyjsť aj niekoľko stoviek, píše portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nainštalovať externú grafiku je naozaj jednoduché. Stačí ju pripojiť k počítaču, nainštalovať potrebné drivere a hotovo. Teoreticky by ste mali získať lepší grafický výkon, ktorý karta poskytuje, no realita je trošku iná. Externá grafická karta nepodá taký istý výkon, ako keby ste ju mali pripojenú v zariadení. Predpokladá sa, že stratíte približne 10, alebo 15% výkonu. To nie je až tak veľa, vzhľadom na obrovský výkon, ktorý moderné karty poskytujú.

Strata výkonu ale zamrzí, ak chcete spustiť najnáročnejšie herné tituly. Zmeny určite postrehnete, no mali by ste vedieť že USB-C kábel nedokáže preniesť také množstvo dát, ako PCI-e port, nachádzajúci sa v dokovacej stanici.

Zároveň musíte brať ohľad aj na vek notebooku. Ak pripojíte najmodernejšiu grafiku k 10 rokov starému zariadeniu, taký výkon notebook nedokáže zvládnuť. Ak však máte relatívne nový procesor, externá grafická karta pomôže. Novšie herné notebooky ale prichádzajú s decentnou grafickou kartou zabudovanou priamo v zariadení.

Veľká investícia

Dokovacia stanica ktorú potrebujete pre pripojenie grafickej karty je naozaj drahá. Ceny sa pohybujú v niekoľkých stovkách a nesmiete zabúdať ani na to, že špičková grafika tiež niečo stojí. Zároveň treba brať na vedomie, že niektoré dokovacie stanice fungujú len s určitými značkami notebookov. 

Napríklad Alienware dokovacia stanica bude fungovať len so zariadeniami rovnakej značky. Dokovacia stanica ASUS ROG XG Station 2 môže, ale aj nemusí fungovať s ostatnými zariadeniami. Výrobca bližšie nešpecifikuje s ktorými zariadeniami ich stanica funguje. Dôležité je preto naozaj preštudovať všetko o modely, ktorý chcete kúpiť. Nechcete predsa po zapojení zistiť, že ste grafickú kartu kupovali zbytočne. 

Externá grafická karta podáva síce horší výkon ako zabudovaná, ak do nej investujete, oproti staršiemu notebooku pocítite výrazný rozdiel. Zároveň vám umožnia spustiť hry, ktoré by ste za normálnych okolností na starom zariadení nespustili. Všetko ale závisí od kombinácie externej grafiky a procesora, ktorý máte v notebooku.

Je preto ťažké povedať, či kúpou externej grafickej karty dosiahnete výrazný skok vo výkone, alebo nie. Kúpa externej grafickej karty by preto mala byť posledným riešením a mali by ste tiež zvážiť, či radšej neinvestovať do novšieho notebooku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre