SpravodajstvoVesmír

Pod povrchom Marsu sa podarilo nájsť veľký rezervoár vody

Kaňon Valees Marineris, ktorý nájdeme na Marse, schováva pod svojim povrchu vodu, tvrdia vedci. Ide o oblasť veľkú ako Holandsko.

Voda je základom života, ako ho poznáme. Dnes vieme, že na Marse v minulosti bola prítomnou. Podarilo sa nám dokonca identifikovať i oblasti, kde bola. Najnovšie správy, s ktorými prichádza portál Futurism.com odvolávajúc sa na vesmírnu agentúru ESA hovoria, že Mars nie je tak púštnou planétou, ako sme si doposiaľ mysleli.

Na Marse je stále prítomná voda, hovorí ESA

Pomocou sondy ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) Európskej vesmírnej agentúry sa podarilo odhaliť región, ktorý schováva pod povrchom veľké množstvo vody. Ide o ložisko vody na dne jedného z najhlbších kaňonových systémov planéty, Valees Marineris. Len pre porovnanie, ide o kaňon, ktorý je 10-krát tak dlhý a 5-krát hlboký, ako je Grand Canyon.

Sonda bola pomocou prístroja Fine Resolution Epithermal Neutron Detector (FREND) schopnou odhaliť väčšie množstvo vody v ornici pôdy a to už v hĺbke 3 stôp, čo je necelý jeden meter pod povrchom.

oblast kde vedci nasli vodu na Marse
Zdroj: ESA, oblasť kde sa podarilo identifikovať vodu

„Pomocou TGO sa môžeme pozrieť až jeden meter pod túto prašnú vrstvu a vidieť, čo sa skutočne deje pod povrchom Marsu,“ povedal Igor Mitrofanov, výskumník z Ruskej akadémie vied a hlavný autor štúdie vo vyhlásení ESA. Ďalej doplnil: „FREND odhalil oblasť s nezvyčajne veľkým množstvom vodíka v kolosálnom systéme kaňonu Valles Marineris. Za predpokladu, že vodík, ktorý vidíme, je viazaný na molekuly vody, zdá sa, že až 40 percent materiálu blízkom k povrchu v tejto oblasti tvorí voda,“.

Samotná oblasť, kde je podľa vedcov prítomná voda, je veľká asi Holandsko. Vedci túto oblasť analyzovali prostredníctvom prístroja FREND v rozmedzí od mája 2018 do februára 2021. Mapovali obsah vodíka v pôde Marsu detekciou neutrónov namiesto svetla.

„Zistili sme, že centrálna časť Valles Marineris je plná vody – oveľa viac vody, ako sme očakávali,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor Alexey Malakhov. Ďalej dodal: „Je to veľmi podobné oblastiam permafrostu na Zemi, kde vodný ľad neustále pretrváva pod suchou pôdou kvôli neustále nízkym teplotám.“

Vedci ďalej dodávajú, že predpokladajú, že voda pod povrchom je vo forme ľadu. Objav ako taký nám pomôže pochopiť nielen to, ako sa vyvíjala planéta, ale môže nám dopomôcť identifikovať i miesta, kde by sme mohli nájsť známky po živote.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close